Chiny zaczęły podawać eksperymentalną szczepionkę na COVID-19 ludziom już w lipcu

Chiny zaczęły podawać eksperymentalną szczepionkę na COVID-19 ludziom już w lipcu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Karolina Modzelewska

25.08.2020 16:21, aktual.: 25.08.2020 17:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Władze Chin najprawdopodobniej od końca lipca podają eksperymentalną szczepionkę na COVID-19 grupom "podwyższonego ryzyka". Wśród nich znajduje się m.in. personel medyczny czy osoby pracujące na granicach państwa. Badania kliniczne potwierdzające skuteczność preparatu jeszcze się nie zakończyły.

Jak podaje portal "Live Science" Chiny miały już pod koniec lipca podawać wybranym grupom osób eksperymentalną szczepionkę na COVID-19. Stacja CNN informowała wcześniej, że w weekend chińscy urzędnicy ds. zdrowia przekazali, że 22 lipca Chiny zaakceptowały awaryjne wykorzystanie szczepionki opracowanej przez firmę farmaceutyczną Sinopharm z Pekinu. Miała ona być podana pracownikom medycznym, celnikom oraz pozostałym osobom pracującym na granicach.

Eksperymentalna szczepionka na COVID-19

Urzędnicy poinformowali również, że mają nadzieję na rozszerzenie zastosowania szczepionki na inne grupy osób jesienią oraz zimą.

- Kiedy już zbudujemy barierę immunologiczną dla personelu medycznego, personel zaangażowany w podstawowe operacje w miastach, na przykład na rynku rolniczym, transporcie i niektórych branżach usługowych, może otrzymać szczepionkę - powiedział Zheng Zhongwei, dyrektor Centrum Rozwoju Technologii Chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia, według CNN.

Szczepionka dla osób z grup podwyższonego ryzyk

Informacja pojawiła się po tym, jak Rosja "pochwaliła" się zatwierdzeniem szczepionki na COVID-19 i potwierdziła planowane rozpoczęcie testów na grupie ochotników.

Warto przypomnieć, że żadna z dostępnych, eksperymentalnych szczepionek na COVID-19 nie ukończyła badań klinicznych III fazy. Są to badania, na podstawie których określa się, czy szczepionka jest faktycznie skuteczna i jednocześnie bezpieczna dla zdrowia przyjmujących ją osób.

Chiny zatwierdziły już innego kandydata na szczepionkę, częściowo opracowanego przez chińską firmę Tianjin CanSino Biologics. Dawki tej szczepionki są podawane wojskowym od czerwca.

wiadomościCovid-19koronawirus
Komentarze (0)