Chiny: Władze instalują kamery bezpieczeństwa. Obserwują drzwi mieszkań, a czasami nawet ich wnętrza

Chiny: Władze instalują kamery bezpieczeństwa. Obserwują drzwi mieszkań, a czasami nawet ich wnętrza
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska

30.04.2020 11:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kamery mają wspierać weryfikację przestrzegania zasad kwarantanny przez osoby narażone na zakażenie koronawirusem. Władze montują je tak, aby były skierowane bezpośrednio na drzwi mieszkań. W niektórych przypadkach trafiają nawet do ich wnętrza.

Chiny walczą z pandemią koronawirusa, wykorzystując zaawansowane technologie. Po biometrii i aplikacjach informujących o szansach na zakażenie COVID-19 i konieczności odbycia kwarantanny, przyszedł czas na działające przez całą dobę kamery.

Kamery w walce z koronawirusem?

Według CNN, w różnych chińskich prowincjach montowano kamery od co najmniej dwóch miesięcy. W ten sposób władze rozbudowują i tak ogromną sieć nadzoru nad obywatelami. Dzięki kamerom można obserwować każdy ich ruch od rana do wieczora.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez CNN, Chiny tłumaczą swoje działania jako dalszą automatyzację walki z koronawirusem. W lutym, na Weibo (witrynie chińskiej sieci społecznościowej) ukazał się post, w którym władze Nanjing opisały kamery jako coś, co "pomogło zaoszczędzić wydatki personalne i zwiększyć wydajność pracy".

Nie wszyscy są zadowoleni

Mieszkańcy Chin mają mieszane uczucia wobec montowanych kamer. CNN dotarło do nieprzychylnych opinii w mediach społecznościowych. Należy jednak pamiętać, że Chiny mocno cenzurują krytyczne posty, które pojawiają się w internecie.

Jeden z mieszkańców Pekinu, Ian Lahiffe, przyznał w rozmowie z amerykańską telewizją, że kamery uderzają w prywatność. Dodał, że jego zdaniem działania władz mogą być nie do końca legalnym sposobem na przejęcie ogromnej ilości danych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)