Chiny uprawiają rośliny na Księżycu. Pierwsza z nich wykiełkowała

Kiedy chiński statek kosmiczny Chang'e-4 wylądował po drugiej stronie Księżyca, wśród jego ładunku znajdowała się mini-biosfera, która umożliwiła uprawę roślin. Po kilku miesiącach Chińska Agencja Kosmiczna podzieliła się pierwszymi wynikami eksperymentu.

Chiny uprawiają rośliny na Księżycu. Pierwsza z nich wykiełkowała
Źródło zdjęć: © Chongqing University

07.10.2019 08:39

Chiński statek Chang'e-4 dotarł na ciemną stronę Księżyca na początku 2019 roku. Było to historyczne wydarzenie, ponieważ żaden inny lądownik nie badał tej części naszego naturalnego satelity. Kilka dni temu pisaliśmy o nowych danych zebranych przez Chang'e-4, które rozszerzają naszą wiedzę o powstawaniu planet. Teraz Chiny poinformowały o kolejnym dużym sukcesie.

Na pokładzie Chang'e-4 znajdowała się mini-biosfera o masie 2,6 kg zwana Mikrosystemem Księżycowym LME. Uszczelniona, cylindryczna biosfera ma tylko 18 cm długości i 16 cm średnicy, ale na jej pokładzie znalazły się:

  • nasiona bawełny
  • nasiona ziemniaków
  • nasiona rzepaku
  • drożdże
  • jaja muszki owocowej
  • nasiona rzodkiewnika pospolitego (roślina modelowa wykorzystywana do badań genetycznych)

Według najnowszych informacji nasiona bawełny wykiełkowały w kapsule LME. Kiełki przetrwały tylko jeden dzień księżycowy, ponieważ nie zostały ogrzane, ale to i tak ogromny sukces chińskich badaczy. Chociaż rośliny były wcześniej uprawiane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, eksperyment ten oznacza pierwszy raz, kiedy roślina została wyhodowana na Księżycu. Niestety żadna inna roślina nie przyniosła podobnych wyników.

W wywiadzie dla magazynu inżynierskiego IEEE Spectrum, lider projektu eksperymentu Xie Gengxin wyjaśnił więcej na temat wyzwań związanych z uprawą roślin w ograniczonym środowisku. "Rozmiary sondy Chang'e-4 wymagała, aby waga [eksperymentu] nie przekraczała trzech kilogramów", powiedział. Dlatego tak ważne było staranne wybranie próbek biologicznych w eksperymencie.

Początkowo zespół chciał wysłać zwierzęta w ramach eksperymentu, w tym małego żółwia. Jednak pomysł ten musiał zostać tymczasowo odrzucony ze względu na ograniczoną dostępność tlenu. Kolejna misja Chang'e 6 zaplanowana na 2020 rok może może jednak skutkować wysłaniem na Księżyc bardziej złożonych organizmów, w tym zwierząt.

chinyksiężyckosmos
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)