Chiny: Księżyc odsłonił kolejne tajemnice. Nowe dane z łazika Chang'e 4
Chiński łazik Chang'e 4 zebrał dane na temat krateru Aitken na biegunie południowym Księżyca - największego na powierzchni całego satelity. Nowe badania mają szansę okazać się przełomowe, pomagając lepiej zrozumieć budowę Księżyca oraz jak formują się podobne ciała skaliste.
14.10.2019 07:50
Większość skał kosmicznych, które pędzą w kierunku Ziemi, spala się w atmosferze. Brak atmosfery księżyca oznacza, że nie ma takiej samej ochrony, a zatem jego powierzchnia jest usiana kraterami. Aitken to największy krater na Księżycu - ma ponad 2000 km długości i 13 km głębokości. Znajduje się po drugiej stronie Księżyca, tam gdzie chiński łazik Chang'e 4.
Chiński lądownik Chang'e 4 prowadzi swoje badania już od początku roku. Jego celem jest przede wszystkim badanie południowego bieguna Księżyca, gdzie dotąd nikt nie prowadził badań. Pozyskane dane są niezwykle istotne dla naukowców, ponieważ pomogą znaleźć odpowiedzieć na pytanie, jak zbudowany jest Księżyc i jakich minerałów możemy tam szukać.
Dane z misji Graala Nasa w 2011 r. zmapowały pole grawitacyjne Księżyca i wykazały, że siła przyciągania w okolicy krateru Aitken na biegunie południowym jest bardzo duża. Naukowcy spekulują, że może to być spowodowane dużą zawartością niklu i żelaza zawartymi pod kraterem. Badacze podejrzewają, że mogą to być pozostałości po asteroidzie, która go stworzyła lub region wyjątkowo gęstego wnętrza Księżyca.
Najnowszej dane z chińskiego łazika Chang'e 4 wydają się wykluczać teorię pozostałości asteroid. Wyniki wskazują, że na powierzchni krateru dominuje pospolity minerał skorupy księżycowej zwany plagioklazą. Z kolei oczekiwane minerały znajdujące się pod powierzchnią są rzadkie, co sugeruje, że uderzenie, które stworzyło krater, nie przebiło skorupy Księżyca.