NASA ogłosiła zakup kolejnych kapsuł załogowych Orion. Powrót na Księżyc coraz bliżej

NASA ogłosiła zakup kolejnych kapsuł załogowych Orion. Powrót na Księżyc coraz bliżej

NASA ogłosiła zakup kolejnych kapsuł załogowych Orion. Powrót na Księżyc coraz bliżej
Źródło zdjęć: © NASA
24.09.2019 14:48

NASA ogłosiła w poniedziałek, że zamówi co najmniej sześć kapsułek załogi wielokrotnego użytku od Lockheed Martin, dzięki czemu więcej astronautów będzie mogło odbyć lot w okolice Księżyca w 2020 roku.

NASA wybrała Lockheed Martin do opracowania statku kosmicznego Orion w 2006 roku, kiedy kapsuła była częścią programu księżycowego Constellation zainicjowanego przez prezydenta George'a W. Busha. Program Constellation został anulowany w 2010 roku, ale statek kosmiczny Orion przetrwał. 6 nowych kapsuł będzie kosztować ponad 2,7 mld dolarów.

Umowa produkcyjna i operacyjna Orion (OPOC) ustanawia linię produkcyjną dla statku kosmicznego Orion w celu wsparcia programu Artemis. Celem misji Artemis jest powrót astronautów na Księżyc już w 2024 roku.

"Ten kontrakt zabezpiecza produkcję Oriona na następną dekadę, demonstrując zaangażowanie NASA w ustanowienie trwałej obecności na Księżycu w celu zdobycia nowej wiedzy i przygotowania do wysłania astronautów na Marsa" - powiedział Jim NAS Bridenstine, administrator NASA.

Obraz
© Materiały prasowe

Pojazdy Oriona będą przewozić astronautów na mini-stację kosmiczną na orbicie wokół Księżyca, gdzie załogi przeniosą się na inny statek kosmiczny, który zabierze ich na powierzchnię Księżyca. Po pierwszym lądowaniu na Księżyc w programie Artemis NASA planuje serię kolejnych misji (około jednej rocznie) z rozszerzonymi możliwościami eksploracji, w celu zaprezentowania technologii i technik przyszłej wyprawy człowieka na Marsa.

NASA planuje, że do 2030 roku zakupi 12 kapsuł Orion, które będą wykorzystywane w podróżach na Księżyc. Agencja Kosmiczna nie ukrywa, że powrót na naszego naturalnego satelitę jest jednym z jej priorytetów i w tym celu nawiązuje współpracę z wieloma firmami, w tym SpaceX Elona Muska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)