Trwa ładowanie...

NASA ogłosiła zakup kolejnych kapsuł załogowych Orion. Powrót na Księżyc coraz bliżej

NASA ogłosiła w poniedziałek, że zamówi co najmniej sześć kapsułek załogi wielokrotnego użytku od Lockheed Martin, dzięki czemu więcej astronautów będzie mogło odbyć lot w okolice Księżyca w 2020 roku.
Share
NASA ogłosiła zakup kolejnych kapsuł załogowych Orion
NASA ogłosiła zakup kolejnych kapsuł załogowych OrionŹródło: NASA
d4g5xmk

NASA wybrała Lockheed Martin do opracowania statku kosmicznego Orion w 2006 roku, kiedy kapsuła była częścią programu księżycowego Constellation zainicjowanego przez prezydenta George'a W. Busha. Program Constellation został anulowany w 2010 roku, ale statek kosmiczny Orion przetrwał. 6 nowych kapsuł będzie kosztować ponad 2,7 mld dolarów.

Umowa produkcyjna i operacyjna Orion (OPOC) ustanawia linię produkcyjną dla statku kosmicznego Orion w celu wsparcia programu Artemis. Celem misji Artemis jest powrót astronautów na Księżyc już w 2024 roku.

d4g5xmk

"Ten kontrakt zabezpiecza produkcję Oriona na następną dekadę, demonstrując zaangażowanie NASA w ustanowienie trwałej obecności na Księżycu w celu zdobycia nowej wiedzy i przygotowania do wysłania astronautów na Marsa" - powiedział Jim NAS Bridenstine, administrator NASA.

Plany kapsuły Orion Materiały prasowe
Plany kapsuły OrionŹródło: Materiały prasowe

Pojazdy Oriona będą przewozić astronautów na mini-stację kosmiczną na orbicie wokół Księżyca, gdzie załogi przeniosą się na inny statek kosmiczny, który zabierze ich na powierzchnię Księżyca. Po pierwszym lądowaniu na Księżyc w programie Artemis NASA planuje serię kolejnych misji (około jednej rocznie) z rozszerzonymi możliwościami eksploracji, w celu zaprezentowania technologii i technik przyszłej wyprawy człowieka na Marsa.

NASA planuje, że do 2030 roku zakupi 12 kapsuł Orion, które będą wykorzystywane w podróżach na Księżyc. Agencja Kosmiczna nie ukrywa, że powrót na naszego naturalnego satelitę jest jednym z jej priorytetów i w tym celu nawiązuje współpracę z wieloma firmami, w tym SpaceX Elona Muska.

d4g5xmk
d4g5xmk

Podziel się opinią

Share
d4g5xmk
d4g5xmk
Więcej tematów