Chiny testują nowy silnik. Pozwala dotrzeć w 2 godziny w dowolne miejsce

Silnik Sodramjet w czasie testów
Silnik Sodramjet w czasie testów
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

04.12.2020 09:22, aktual.: 02.03.2022 17:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chińczycy przetestowali potężny silnik hipersoniczny. Samoloty w niego wyposażone będą mogły poruszać się nawet 16 razy szybciej od prędkości dźwięku, dzięki czemu będą mogły dotrzeć w każde miejsce na Ziemi w mniej niż 2 godziny.

Sodramjet, czyli nowy chiński silnik hipersoniczny pozwoli maszynom rozpędzić się do prędkości 16-krotnie wyższej niż prędkość dźwięku. Nowy silnik pierwsze testy ma już za sobą i wykazały one, że ma doskonałą siłę ciągu oraz stabilność operacyjną, a do tego jest energooszczędny. 

Wyniki testów przeprowadzonych w tunelu aerodynamicznym w Pekinie zostały opublikowane w "Chinese Journal of Aeronautics". Szef zespołu inżynierów, prof. Zonglin Jiang z Instytutu Mechaniki Chińskiej Akademii Nauk przyznał:

- Sodramjet może być używany w samolotach wielokrotnego użytku, które startują poziomo z pasa startowego lotniska, unoszą się na niską orbitę okołoziemską, a następnie ponownie wchodzą do atmosfery i w końcu lądują na lotnisku. 

W czasie testów chiński silnik rozpędził się do prędkości 9-krotnie przekraczającej prędkość dźwięku. Chińscy inżynierowie zapewniają, że w teorii mógłby być jeszcze szybszy, ale nie ma tunelu aerodynamicznego, w którym można by to sprawdzić. 

Sam pomysł stworzenia silnika hipersonicznego nie jest nowy i pracowali nad nim m.in. Amerykanie. Ich projekt okazał się nietrafiony, więc Chiny mają szansę odnieść sukces tam, gdzie Amerykanom się to nie udało. 

Mimo że nie udało się przeprowadzić jeszcze testów pełnych możliwości nowego silnika, to Chińczycy są przekonani, że ich rozwiązanie będzie jednym z pierwszych, które zostanie zastosowane w lotach komercyjnych. 

Dokładny opis działania silnika oraz przebieg testów znajdziecie tutaj.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (315)