Trwa ładowanie...
d1cv4rt

W 90 minut przez ocean. Byli pracownicy SpaceX i Blue Origin tworzą hipersoniczny samolot

Pojawił się nowy następca Concorde'a. Startup Hermeus składający się z pracowników dwóch gigantów, właśnie pokazał projekt nowego samolotu. Według twórców, podróż z USA do Europy zajmie 90 minut.
Share
Tak może wyglądać samolot Hermeus
Tak może wyglądać samolot HermeusŹródło: Hermeus
d1cv4rt

Hermeus to startup stworzony przez byłych pracowników firm SpaceX oraz Blue Origin. Z takim doświadczeniem można zrobić wiele. Dlatego wcześniejsi twórcy jednych z najbardziej zaawansowanych rakiet kosmicznych postanowili stworzyć hipersoniczny samolot.

Lot przez cały ocean w ciągu 90 minut, czy to możliwe? Odległość z Nowego Jorku do Londynu wynosi ponad 7,5 tysiąca kilometrów, a więc według założeń Hermeus, prędkość przelotowa samolotu ma wynosić aż 5300 km/h. Jest wiele trudności w tym pomyśle w tym sprawa potencjalnego napędu.

W rozmowie z CNN Paul Bruce, starszy wykładowca na wydziale aeronautyki ImperialCollege w Londynie wskazał swoje wątpliwości. Przede wszystkim koszty wykorzystania takiego napędu, ale też wpływ na środowisko. Silnik musiałby spalać ogromne ilości paliwa, a więc wolniejsze latanie nadal będzie bardziej ekonomiczne oraz ekologiczne.

d1cv4rt

Zobacz też wideo: X-37B - tajny wahadłowiec Stanów Zjednoczonych

Według teoretycznych szacunków, bilet w jedną stronę miałby kosztować aż 11,5 tysiąca złotych. Oczywiście, że znajdą się ci, których będzie na to stać. Ale szkód dla środowiska nikt nie odwróci. Co gorsza, ekspert twierdzi, że technologicznie nie ma żadnych barier, aby stworzyć tego typu samolot pasażerski.

Zobacz też: SABRE - brytyjski napęd przyszłości przeszedł kluczowy test. Osiągnie prędkości hipersoniczne

d1cv4rt

Dyrektor generalny Hermeus, AJ Piplica, twierdzi, że w ciągu 10 lat jego firma będzie w stanie stworzyć pierwszy realny prototyp samolotu. Jak sam mówi: "Głównym wyzwaniem jest zintegrowanie podstawowych technologii i ich przetestowanie (...) Musimy zbudować dużo sprzętu i rozpocząć testy jak najwcześniej, aby jak najszybciej zrozumieć wszystkie zasady działania takiej technologii".

Źródło: CNN

d1cv4rt

Podziel się opinią

Share
d1cv4rt
d1cv4rt
Więcej tematów