Chiny lecą na Marsa. Udany start rakiety. Rozpoczęła się historyczna misja Tianwen-1

Chiny lecą na Marsa z przełomową misją Tianwen-1. W czwartek 23 lipca doszło do udanego startu rakiety Long March 5, na pokładzie której znalazły się trzy instrumenty, których celem będzie globalne zbadanie Czerwonej Planety.

Chiny lecą na Marsa. Udany start rakiety. Rozpoczęła się historyczna misja Tianwen-1
Źródło zdjęć: © YouTube

23.07.2020 | aktual.: 23.07.2020 10:21

Chiny mają powody do dumy. W czwartek 23 lipca około godz. 12:40 lokalnego czasu, doszło do udanego startu rakiety Long March 5, na pokładzie której znalazły się trzy instrumenty: sonda oraz lądownik z marsjańskim łazikiem. Urządzenia mają przyczynić się do pozyskania jak największej ilości informacji na temat Czerwonej Planety.

Misja o nazwie Tianwen-1 (po chińsku oznacza "pytania skierowane do nieba") jest przełomowa z kilku powodów. Jeśli się powiedzie i Chiny pomyślnie umieszczą na Marsie instrumenty badawcze, będą zaledwie drugim krajem w historii (po USA), któremu uda się ta sztuka. Warto dodać, że może dać to początek prawdziwej rywalizacji pomiędzy amerykańskim i chińskim programem kosmicznym.

Udany początek wielkiego przedsięwzięcia ma dla Chińczyków historyczne znaczenie jeszcze z jednego powodu - Long March 5 jest pierwsza rakietą nośną, która została zaprojektowana i zbudowana wyłącznie w Chinach. Poniżej możecie zobaczyć jej start.

Chiny wiążą z Tianwen-1 ogromne nadzieje. W 2018 roku określili pięć podstawowych celów misji. Oto one:

  • utworzenie mapy geologicznej Marsa
  • poznanie charakterystyki marsjańskiej gleby i potencjalnie zlokalizowanie pokładu lodu wodnego
  • przeanalizowanie składu materiału powierzchniowego
  • zbadanie marsjańskiej atmosfery i klimatu na powierzchni
  • zrozumienie pola elektromagnetyczne i grawitacyjnego planety

Miejsce lądowania łazika przez długi czas było przedmiotem spekulacji, jednak artykuł w "Nature" potwierdza, iż będzie to Utopia Planitia - rozległa równina na północnych szerokościach geograficznych Marsa. Dokładnie w tym samym miejscu, w latach 70. XX wieku wylądowała misja NASA Viking 2.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to lądowanie na Czerwonej Planecie w ramach misji Tianwen-1 powinno się odbyć w kwietniu 2021 roku.

Przypomnijmy, że niedawno w kierunku Marsa poleciała również sonda Al-Amal, należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wkrótce w kierunku Czerwonej Planety, w ramach misji NASA, zostaną wysłane także łazik Perseverance oraz dron Ingenuity.

wiadomościchinymars
Komentarze (11)