Chiny lecą na Marsa. Udany start rakiety. Rozpoczęła się historyczna misja Tianwen-1

Chiny lecą na Marsa. Udany start rakiety. Rozpoczęła się historyczna misja Tianwen-1

Chiny lecą na Marsa. Udany start rakiety. Rozpoczęła się historyczna misja Tianwen-1
Źródło zdjęć: © YouTube
23.07.2020 09:52, aktualizacja: 23.07.2020 10:21

Chiny lecą na Marsa z przełomową misją Tianwen-1. W czwartek 23 lipca doszło do udanego startu rakiety Long March 5, na pokładzie której znalazły się trzy instrumenty, których celem będzie globalne zbadanie Czerwonej Planety.

Chiny mają powody do dumy. W czwartek 23 lipca około godz. 12:40 lokalnego czasu, doszło do udanego startu rakiety Long March 5, na pokładzie której znalazły się trzy instrumenty: sonda oraz lądownik z marsjańskim łazikiem. Urządzenia mają przyczynić się do pozyskania jak największej ilości informacji na temat Czerwonej Planety.

Misja o nazwie Tianwen-1 (po chińsku oznacza "pytania skierowane do nieba") jest przełomowa z kilku powodów. Jeśli się powiedzie i Chiny pomyślnie umieszczą na Marsie instrumenty badawcze, będą zaledwie drugim krajem w historii (po USA), któremu uda się ta sztuka. Warto dodać, że może dać to początek prawdziwej rywalizacji pomiędzy amerykańskim i chińskim programem kosmicznym.

Udany początek wielkiego przedsięwzięcia ma dla Chińczyków historyczne znaczenie jeszcze z jednego powodu - Long March 5 jest pierwsza rakietą nośną, która została zaprojektowana i zbudowana wyłącznie w Chinach. Poniżej możecie zobaczyć jej start.

Chiny wiążą z Tianwen-1 ogromne nadzieje. W 2018 roku określili pięć podstawowych celów misji. Oto one:

  • utworzenie mapy geologicznej Marsa
  • poznanie charakterystyki marsjańskiej gleby i potencjalnie zlokalizowanie pokładu lodu wodnego
  • przeanalizowanie składu materiału powierzchniowego
  • zbadanie marsjańskiej atmosfery i klimatu na powierzchni
  • zrozumienie pola elektromagnetyczne i grawitacyjnego planety

Miejsce lądowania łazika przez długi czas było przedmiotem spekulacji, jednak artykuł w "Nature" potwierdza, iż będzie to Utopia Planitia - rozległa równina na północnych szerokościach geograficznych Marsa. Dokładnie w tym samym miejscu, w latach 70. XX wieku wylądowała misja NASA Viking 2.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to lądowanie na Czerwonej Planecie w ramach misji Tianwen-1 powinno się odbyć w kwietniu 2021 roku.

Przypomnijmy, że niedawno w kierunku Marsa poleciała również sonda Al-Amal, należąca do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wkrótce w kierunku Czerwonej Planety, w ramach misji NASA, zostaną wysłane także łazik Perseverance oraz dron Ingenuity.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)