Chiny budują nowy pociąg. Ma mknąć z prędkością 600 km/h

Chiny budują nowy pociąg. Ma mknąć z prędkością 600 km/h
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Joanna Sosnowska

12.11.2016 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To może być najszybszy pociąg na świecie. Ma wykorzystywać tzw. poduszkę magnetyczną, czyli będzie się poruszać nie dotykając torów.

Za produkcję tego cuda techniki ma odpowiadać CRRC Corporation, jeden z największych producentów pociągów na świecie. Na początek wybudowany zostanie tor o długości 5 kilometrów, żeby testować skład.

O nowym pociągu nie wiadomo jeszcze zbyt wiele, ale sama zapowiadana prędkość robi wrażenie. Ma to być oszałamiające 600 km/h, czyli 166 m/s!

Chiny mają już bardzo dobrze rozbudwaną infrastrukturę dla magnetycznych pociągów. Wybudowały już niemal 20 tysięcy kilometrów odpowiednich torów. Na inwestycję tę wydano ok. 538 miliardów dolarów.

Najszybsze pociągi świata należą do klasy kolei magnetycznych - Maglev - i potrafią już przekraczać prędkość 500 km/h, choć dla bezpieczeństwa pasażerów podróżują z dużo mniejszymi, choć nie mniej imponującymi prędkościami powyżej 431 km/h. Ciekawostką jest, ze rekord prędkości pociągu dla Europy Środkowo - Wschodniej został ustanowiony w Polsce. Miało to miejsce w 1994 roku, kiedy pociąg Pendolino ETR-460 osiągnął na Centralnej Magistrali Kolejowej prędkość 250,1 km/h. Z kolei oficjalny rekord prędkości lokomotywy w Polsce należy do Siemens EU44 Husarz, która na wysokości Włoszczowy rozwinęła w 2009 roku prędkość 235 km/h.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)