Chiński Chengdu J‑20 w bazie USA? Stworzyli własną replikę myśliwca

Chiński Chengdu J-20 w bazie USA? Stworzyli własną replikę myśliwca
Źródło zdjęć: © Google Maps, The Aviatonist
Arkadiusz Stando

19.07.2020 10:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W bazie United States Marine Corps w Bogue Field stoi replika chińskiego prototypu myśliwca piątej generacji Chengdu J-20. Do czego Amerykańskie wojsko ją wykorzystuje? Możliwości jest kilka.

Na zdjęcie satelitarne natrafił serwis The Aviatonist, i nie jest to pierwszy raz, gdy dostrzegli replikę chińskiego Chengdu J-20 w Stanach. W 2018 roku widziano ją na pasie lotniczym na jednej z baz wojskowych w stanie Georgia. Po opublikowaniu artykułu otrzymali także kilka zdjęć repliki wykonanych na ziemi, w bazie USAF Air Dominance Center Savannah-Hilton Head.

Istnienie "amerykańskiego" J-20 potwierdził następnie pułkownik Emmanuel Haldopoulos, zarządzający bazą. Była to "repliką w pełnej skali i znajdowała się w Air Dominance Center przez krótki okres, zaledwie między 4-6 grudnia 2018. USMC finansuje i kieruje celami szkoleniowymi związanymi z tym samolotem" - mówił.

Amerykańskie wojsko nie zdradziło do końca, po co wykorzystuje pełnoskalową makietę J-20. W jednym z oświadczeń Dowództwa Szkolenia i Edukacji Korpusu Morskiego (TECOM) poinformowano, że makieta chińskiego samolotu, była używana do szkolenia wizualnego i czujników. Niezależnie od tego, jak naprawdę wykorzystuje się makietę, jest ona najlepszym dowodem na to, że Amerykanie nie ignorują zagrożenia ze strony chińskiego lotnictwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)