Chandrayaan-3 dokonuje ważnych odkryć. Zauważył aktywność sejsmiczną na Księżycu
Indyjska sonda, która wylądowała na Księżycu w ramach misji Chandrayaan-3, mogła zarejestrować pierwsze dane sejsmiczne na Księżycu od lat 70. XX wieku - donosi Science Alert. Jeśli ta informacja zostanie potwierdzona, naukowcy zyskają cenne informacje, które pomogą im w zrozumieniu budowy Srebrnego Globu.
06.09.2023 | aktual.: 06.09.2023 21:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Sonda Chandrayaan-3 23 sierpnia wylądowała na Księżycu w pobliżu mało zbadanego bieguna południowego w ramach historycznej misji. Od tego czasu zbiera dane, które dostarczą naukowcom wielu cennych informacji na temat Srebrnego Globu i jego budowy. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) poinformowała, że urządzenie dokonało m.in. "pierwszych w historii pomiarów przypowierzchniowego środowiska plazmy Księżyca nad południowym obszarem polarnym". Jego wstępna ocena sugeruje, że plazma w pobliżu powierzchni Księżyca jest stosunkowo rzadka.
Chandrayaan-3 zbiera dane na Księżycu
W badaniach pomógł jeden z instrumentów lądownika Chandrayaan-3 - ILSA, służący do pomiaru aktywności sejsmicznej Księżyca. Jak wyjaśnia ISRO, to "pierwszy instrument oparty na technologii Micro Electro Mechanical Systems (MEMS) na Księżycu". Dzięki niemu możliwe było zarejestrowanie m.in. ruchów łazika Pragyan i innych ładunków. Instrument zarejestrował też wydarzenie, które najprawdopodobniej miało miejsce 26 sierpnia 2023 r. Naukowcy uważają, że było to zjawisko naturalne, takie jak np. trzęsienie ziemi, ale wciąż trwa ustalanie jego źródła.
"Głównym celem ILSA jest pomiar wibracji gruntu generowanych przez naturalne trzęsienia, uderzenia i sztuczne zdarzenia. Drgania zarejestrowane podczas nawigacji łazika w dniu 25 sierpnia 2023 r. przedstawia rysunek. Dodatkowo pokazane zostało także wydarzenie, pozornie naturalne, zarejestrowane 26 sierpnia 2023 r. Obecnie badane jest źródło tego zdarzenia" - wyjaśnia ISRO w oświadczeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Serwis Science Alert zaznacza, że są to "niezwykle ekscytujące" dane. Przypomina też, że najdokładniejsze dane sejsmiczne dotyczące Srebrnego Globu, to dane zgromadzone w ramach programu Apollo z końca lat 60. i 70. XX wieku. Dlatego dodatkowe informacje na temat budowy i specyfiki Księżyca, a szczególnie jego wnętrza, mogą pomóc ekspertom w rozwiązaniu wielu dotychczasowych zagadek.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski