Challenger 2 "bronią zwycięstwa". Ukraińcy dziękują za wsparcie
Ukraiński resort obrony przygotował nietypowy Kalendarz Adwentowy - każdego grudniowego dnia do Świąt Bożego Narodzenia otwiera kolejne wirtualne okienko na platformie X (dawniej Twitter). Pod każdym kryje się inna "broń zwycięstwa" – środek, dzięki któremu Kijów skutecznie walczy z rosyjskim najeźdźcą. Trzeciego dnia odsłonięty został Challenger 2 - czołg, który przetrwał niegdyś trafienie ponad 70 pocisków.
04.12.2023 | aktual.: 04.12.2023 10:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
– Dziś chcemy podziękować naszym brytyjskim partnerom. Wielka Brytania była pierwszym europejskim krajem, który wysyłał ukraińskiej armii broń w celu odparcia rosyjskiej agresji. Jesteśmy także wdzięczni za jeden z najlepszych spośród nowoczesnych czołgów: Challenger 2 – napisali przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa obrony.
W dalszej części Ukraińcy napisali, że Challenger 2 "stał się skuteczną bronią", dzięki "spektakularnemu połączeniu brytyjskiej technologii i ukraińskiego talentu". W tym miejscu skoncentrujmy się na tym pierwszym z dwóch elementów.
Challenger 2 – czołg o nieprzeciętnej wytrzymałości
Challenger 2 jest podstawowym czołgiem bojowym trzeciej generacji produkcji brytyjskiej. Swoją skuteczność bojową zawdzięcza 120-milimetrowej armacie czołowej L30A1, której długość wynosi 55 kalibrów oraz zdalnie sterowanemu systemowi kierowania ogniem. Jest również wyposażony w karabin maszynowy L94A1 EX-34 7,62 mm oraz karabin maszynowy L37A2 kal. 7,62 mm.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na polu bitwy czołg słynie jednak przede wszystkim z nieprzeciętnej wytrzymałości. Dzięki ciężkiemu pancerzowi kompozytowemu Chobham drugiej generacji (inna nazwa to Dorchester) jest w stanie przetrwać zmasowany ostrzał z granatników czy też uderzenia typowych pocisków przeciwpancernych. Przykładowo, podczas wojny w Iraku nie zdołało go zniszczyć nawet 70 strzałów z granatników.
Producent czołgów Challenger 2 szczególnie zwrócił uwagę na ochronę samej załogi. Zrealizował to między innymi wykorzystując półprzewodnikowy napęd elektryczny do ruchu wieży i działa. W efekcie niemal wyeliminował ryzyko poparzenia.
Jeszcze garść liczb. Challenger 2 ma długość 11,55 m, szerokość 3,52 m i wysokość 2,49 m, a jego masa bojowa przekracza 62 tony. Jako że produkowana od 1991 r. maszyna ma silnik Diesel Perkins-Condor CV12 o mocy 1200 KM, daje to ponad 19 KM na tonę. Umożliwia to rozwijanie prędkości do 56 km/h i sprawne poruszanie się w terenie.
Ukraiński Kalendarz Adwentowy – Polakom też podziękowano
Ten Kalendarz Adwentowy to sposób ukraińskiego ministerstwa obrony na wskazanie broni, która pomaga armii Ukrainy podczas wojny z Rosją. Przy okazji rząd dziękuje także tym, którzy zaoferowali swoje duże wsparcie (tak jak trzeciego dnia podziękowano Wielkiej Brytanii za Challengery 2).
Pod pierwszym okienkiem Ukraińskiego Kalendarza Adwentowego znajdowały się amerykańskie HIMARS-y, które urosły do rangi "legend" na polu bitwy, niszcząc rosyjski sprzęt wart miliony dolarów. Drugiego dnia z kolei Ukraińcy podziękowali za pomoc Polakom, zwracając uwagę na Kraby – samobieżne haubice, które (jak napisano) "stały się koszmarem dla okupantów w zręcznych rękach ukraińskich artylerzystów".
Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski