Challenger 2 dla Ukrainy. Czołgi, które przetrwają zmasowany atak
Wielka Brytania dostarczy Ukrainie 12 czołgów podstawowych Challenger 2. Plan przekazania tych niemal niezniszczalnych maszyn bojowych zatwierdził premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Są one w stanie przetrwać zmasowany ostrzał z granatników czy nawet uderzenia pocisków przeciwpancernych.
Challenger 2 to brytyjski podstawowy czołg bojowy trzeciej generacji będący w służbie armii Wielkiej Brytanii i Omanu. Został on zaprojektowany i zbudowany przez brytyjską firmę Vickers Defence Systems. Czołg wyposażony jest w 55 kalibrowe działo L30A1 120 mm oraz nowoczesny system kierowania ogniem.
Konstruktorzy Challengera 2 poświęcili szczególną uwagę maksymalizacji ochrony załogi, co przekłada się na ogromną masę, przekraczającą 62 tony. Kompozytowy pancerz Chobcham potwierdził swoją skuteczność podczas działań w Iraku, gdzie jeden z Challengerów 2 wpadł w pułapkę.
Jak wskazuje Łukasz Michalik, brytyjski czołg przetrwał trafienie kilkunastu pocisków przeciwpancernych, w tym kierowanych rakiet Milan i pocisków z granatników RPG-7, a przywrócenie mu pełnej sprawności zabrało mniej niż 24 godziny. Kolejny wytrzymał zmasowany ostrzał z granatników przeciwpancernych – nie został zniszczony pomimo aż 70 trafień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Challenger 2 dla Ukrainy
Jak podaje The Independent, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zatwierdził plan wysłania 12 czołgów Challenger 2 w celu wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy. Pierwsze cztery jednostki zostaną natychmiast przekazane Ukrainie. Dostawa kolejnych egzemplarzy przewidziana jest na kolejne miesiące tego roku. Cała 12 czołgów pozwoli na utworzenie jednej kompanii pancernej.
Rząd Wielkiej Brytanii wkrótce oficjalnie ogłosi decyzję o przekazaniu Ukrainie czołgów Challenger 2.
Wielka Brytania posiada w swoich rezerwach 227 czołgów, tak więc przekazanie 12 z nich zapewne nie uszczupli mocno jej sił zbrojnych. Należy jednak podkreślić, że to pierwszy przypadek, kiedy zachodni kraj zgodził się wysłać swoje nowoczesne ciężkie pojazdy opancerzone do Sił Zbrojnych Ukrainy.
Władze Ukrainy mają nadzieję, że otworzy to drogę do pozytywnej decyzji Niemiec i wyrażenia zgody na przekazanie czołgów Leopard 2. Te służą w armiach 13 państw, ale na podstawie umów kupna-sprzedaży, dlatego konieczna jest zgoda Berlina na reeksport tego sprzętu.
Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski