"Biały łabędź" w powietrzu. Rosja testuje zmodernizowany bombowiec

"Biały łabędź" w powietrzu. Rosja testuje zmodernizowany bombowiec

Bombowiec Tu-160M2
Bombowiec Tu-160M2
Źródło zdjęć: © YouTube.com
Karolina Modzelewska
12.03.2021 16:15

Rosja właśnie otrzymała pierwszy zmodernizowany Tu-160M2 do państwowych testów. Bombowiec zyskał nowe silnikami NK-32 serii 02, które mają zwiększyć jego zasięg o tysiąc kilometrów. Maszyny będą wyznaczać nowe standardy w rosyjskim lotnictwie strategicznym.

Modernizacje maszyny zostały przeprowadzone przez firmę United Aircraft Corporation Tupolev. Jak informuje portal Defence24.pl, oprócz 15 bombowców Tu-160M2, które są już w posiadaniu Rosjan, zmiany zostaną wprowadzone również w 10 kolejnych maszynach, które dopiero powstaną.

Rosja testuje zmodernizowany bombowiec

Bombowce Tu-160M2 miały rozpocząć służbę już w 2021 roku i stać się trzonem rosyjskiego lotnictwa strategicznego, jednak problemy techniczne z silnikami NK-32-02, spowodowały znaczne opóźnienia. Ostateczna wersja maszyny została oblatana dopiero w listopadzie 2020 roku, a teraz United Aircraft Corporation przekazał Tu-160M2 do państwowych testów.

Samolot trafił do Portu lotniczego Żukowskij, znajdującego się niedaleko Moskwy. Zlokalizowany jest tam ośrodek badawczy, który może pochwalić się bardzo długim pasem startowy. Jego długość przekracza 5400 metrów, więc idealnie nadaje się do testów dużych maszyn. Jest to istotne, bo Tu-160, nazywany przez rosyjskich pilotów "białym łabędziem" ze względu na swój unikalny wygląd , uznawany jest za najcięższy samolot bojowy na świecie.

Silniki NK-32 drugiej generacji, które zamontowano w bombowcach, mają znacząco poprawić ich możliwości. Przede wszystkim zwiększą zasięg samolotu o tysiąc kilometrów, wydłużą niezbędne okresy międzyprzeglądowe, a także zmniejszą zużycie paliwa o około 10 proc. Pozwoli to poprawić osiągi i zredukować koszty eksploatacji Tu-160M2.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (138)