Gruzja: pierwszy "nowy" Su‑25 już lata. Zobacz wideo

Ministerstwo Obrony Gruzji udostępniło informację wraz z nagraniem z lotu próbnego "nowego" samolotu szturmowego Su-25, który został odbudowany z części znajdujących się w zakładach TAM (Tbilaviamisheni).

Pierwszy "nowy" gruziński Su-25
Pierwszy "nowy" gruziński Su-25
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

08.03.2021 14:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lot pierwszego "nowego" Su-25 w wersji dwumiejscowej miał miejsce 6 marca, jak poinformował minister obrony Gruzji Juanszera Burczuladze. Maszyna jest o tyle nowa, że powstała na bazie elementów płatowców, które były przechowywane po wstrzymaniu produkcji Su-25 w Tbilisi. 

Celem prowadzonych prac jest "odnowienie floty samolotów Su-25 znajdującej się na wyposażeniu Sił Powietrznych Gruzji", poinformował minister obrony. Najprawdopodobniej maszyny będą produkowane we współpracy z Ukrainą i Izraelem. Chociaż pierwszymi odbiorcami mają zostać gruzińskie sił zbrojne, to planowana jest również budowa samolotów na eksport. 

Poniżej możecie obejrzeć nagranie pierwszego lotu "nowego" gruzińskiego Su-25: 

Prace remontowe nad Su-25 rozpoczęły się w sierpniu 202 roku i mają potrwać do 2022. Poza budową maszyn konieczne będą również szkolenia odpowiedniego personelu technicznego oraz pilotów. Te mają odbywać się z pomocą "zaprzyjaźnionych krajów partnerskich", czytamy w oświadczeniu. 

Prawdopodobnie chodzi o Ukrainę, która ma w swojej flocie czynnie działające Su-25 oraz jest niezależnym od Rosji dostawcą silników i części zamiennych. Jak wskazuje defence24.pl, jest duże prawdopodobieństwo, że Gruzja współpracuje również z Izraelem, który kilka lat temu modernizował maszyny do standardu Su-25KM Skorpion.

Izraelska spółka Elbit Systems od lat współpracuje z gruzińskimi władzami w przemyśle zbrojeniowym oraz lotniczym, więc to partnerstwo wygląda naturalnie. Co więcej, firma zdobyła również doświadczenie, współpracując z Polską w dostosowywaniu samolotów do standardów NATO, co jest dla Gruzji dodatkową korzyścią. 

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościmilitariagruzja
Komentarze (136)