Trwa ładowanie...
d8e2nrq

Białoruś prosi o wsparcie. Elon Musk odpowiada na wezwanie

Temat protestów na Białorusi od kilku dni głośno jest komentowany w mediach na całym świecie. Wiele osób wyraziło już wsparcie dla protestujących, a teraz również Elon Musk wyraził chęć pomocy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy Elon Musk wesprze protestujących na Białorusi?
Czy Elon Musk wesprze protestujących na Białorusi? (Getty Images)
d8e2nrq

Protesty na Białorusi odbijają się głośnym echem, między innymi w związku z wyłączeniem internetu. Kraj był przez 3 dni całkowicie odcięty od sieci, a władze informowały, że był to ruch, który miał uniemożliwić ingerencje sił z zewnątrz.

Białorusini oczywiście nie uwierzyli w te tłumaczenia i prosili o pomoc m.in. polskich operatorów sieci komórkowych, mając nadzieję, że uda się zwiększyć moc naszych sieci. Mimo starań władz młodzi ludzie na Białorusi coraz aktywniej angażowali się w protesty.

d8e2nrq

Internet został ponownie uruchomiony 12 sierpnia i wtedy ponownie zaczęły działać serwisy społecznościowe, komunikatory, a także niezależne strony internetowe. To była dla mieszkańców szansa przedstawienia sytuacji z własnej perspektywy oraz wysłania prośby o pomoc.

Post na Twitterze opisujący sytuację na Białorusi wzywał amerykańskich biznesmenów do wsparcia protestów. Oznaczony w nim został m.in. Bill Gates i Elon Musk, ale jak na razie tylko ten ostatni zdecydował się odpowiedzieć.

Szef Tesli i SpaceX napisał krótko: "Przykro mi słyszeć o waszej sytuacji. Co możemy zrobić, by pomóc?"

W odpowiedzi został poproszony o wygłoszenie publicznego oświadczenia potępiającego przemoc na ulicach Białorusi lub o uruchomienie internetu z pomocą satelitów Starlink. Podano mu również kontakt do osób, które prowadzą zbiórkę pieniędzy dla protestujących, prosząc miliardera o wsparcie finansowe.

d8e2nrq

Niektórzy pod odpowiedzią Muska podali bardziej agresywne propozycje pomocy, której oczekiwaliby od miliardera, w tym publiczne ogłoszenie Łukaszenki zbrodniarzem wojennym czy upewnienie się, że rosyjskie wojska nie zostaną wysłane na Białoruś.

Na razie Musk nie odpowiedział, jakiego rodzaju wsparcia jest gotów udzielić protestującym Białorusinom. W najbliższych dniach z pewnością przekonamy się, czy miliarder podejmie konkretne działania, czy skończy na poparciu protestujących w mediach społecznościowych.

d8e2nrq

Podziel się opinią

Share
d8e2nrq
d8e2nrq
Więcej tematów