Starlinki nad Polską. Kosmiczny pociąg dalej widoczny
W poniedziałek, 4 listopada po raz kolejny nad Polską będzie można podziwiać przelot satelitów telekomunikacyjnych Starlink, wyprodukowanych przez firmę Elona Muska SpaceX. Przy sprzyjających warunkach pogodowych tzw. kosmiczny pociąg powinien być dobrze widoczny nad naszymi głowami. Podpowiadamy, kiedy i gdzie należy go wypatrywać.
04.11.2024 | aktual.: 04.11.2024 11:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Poniedziałek to kolejny dzień, kiedy miłośnicy zjawisk astronomicznych - ale nie tylko - będą mogli oglądać przelot satelitów Starlink nad Polską. Jak donosi serwis Nocne Niebo, Starlinki pojawią się nad naszymi głowami dość wcześnie, bo już o 17:43. Można jednak liczyć na długi, trwający aż osiem minut przelot i jednoczesną widoczność 23 satelitów telekomunikacyjnych na nocnym niebie. Są one już w znacznym oddaleniu od siebie, ale nadal tworzą widowiskową konstelację.
Starlinki dalej nad Polską
Kosmiczny pociąg rozpocznie swoją podróż na zachodnim niebie. To tam powinniśmy kierować swój wzrok, aby dostrzec Starlinki. Przy sprzyjających warunkach pogodowych i bezchmurnym niebie urządzenia będą dobrze widoczne z większości lokalizacji w Polsce. Do ich obserwacji nie potrzeba żadnych dodatkowych urządzeń.
Do końca 2024 r. zostały niecałe dwa miesiące, ale w tym czasie nie zabraknie innych okazji do podziwiania różnorodnych zjawisk astronomicznych. Przez kilka kolejnych dni nad naszymi głowami będą pojawiały się Starlinki, a firma SpaceX planuje już kolejne misje wystrzelenia satelitów telekomunikacyjnych na niską orbitę okołoziemską. Mowa tutaj o misjach: Starlink G6-77, Starlink G9-10 oraz Starlink G6-69, na co zwraca uwagę serwis Nocne Niebo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Deszcze meteorów widoczne z Polski
W późniejszym czasie możemy liczyć na trzy deszcze meteorów, które również są wydarzeniami wartymi uwagi:
- Leonidy - maksimum meteorów z roju Leonidów przypada w nocy z 17 na 18 listopada,
- Geminidy - maksimum meteorów z roju Geminidów przypada w nocy z 13 na 14 grudnia,
- Ursydy - maksimum meteorów z roju Ursydów przypada 22 grudnia.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski