Rosjanie wysłali nowoczesny Su‑57 do Chin. Mieli ku temu powód

Su-57 został zauważony na międzynarodowym lotnisku Taiyuan-Wusu w prowincji Shanxi w środkowych Chinach 3 listopada 2024 r. Maszyna pojawiła się tam w związku ze zbliżającymi się targami lotniczymi Airshow China 2024, w których weźmie udział po raz pierwszy. "Najlepszy samolot na świecie" według Władimira Putina zostanie zaprezentowany szerszej publiczności.

Su-57 na niebie
Su-57 na niebie
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0) | Anna Zvereva
oprac. KMO

04.11.2024 | aktual.: 04.11.2024 13:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak donoszą chińskie media państwowe, był to pierwszy lot rosyjskiego Su-57 do Chin. Maszyna weźmie udział w 15. edycji targów lotniczych Airshow China 2024, które rozpoczną się 12 listopada i potrwają sześć dni. Według serwisu chińskiego tygodnika Global Times na targach zadebiutować może również chiński myśliwiec J-35, co sugeruje zdjęcie opublikowane w mediach społecznościowych w poniedziałek, 4 listopada przez centrum prasowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLA).

Najnowocześniejszy myśliwiec Rosji

Su-57 (Suchoj Su-57) to myśliwiec piątej generacji, który ma na celu zastąpienie starszych modeli, takich jak MiG-29 i Su-27. Wyposażony jest w dwa silniki turbowentylatorowe Saturn AŁ-41F, które pozwalają mu rozwinąć maksymalną prędkość 2,0 Ma (ponad 2450 km/h). Długość Su-57 to ponad 20 metrów, wysokość 4,6 metra, a rozpiętość skrzydeł ok. 14 metrów. Standardowe uzbrojenie myśliwca obejmuje 30 mm działko 9A-4071K. Su-57 może też przenosić pociski rakietowe na sześciu wewnętrznych i sześciu zewnętrznych węzłach.

Władimir Putin reklamował Su-57 jako "najlepszy samolot wojskowy na świecie", jednak jego technologia stealth jest często kwestionowana. Mimo założeń o trudno wykrywalnym projekcie, Su-57 bywa widoczny na radarach, głównie z powodu zewnętrznego montażu uzbrojenia. Pociski podwieszane pod skrzydłami, takie jak np. Ch-59 działają niczym wielkie reflektory radarowe, na co zwracał uwagę dziennikarz WP Tech, Łukasz Michalik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bo zdrowie jest najważniejsze! Biohacking w służbie ludzkości - Historie Jutra napędza PLAY #2

Dodatkowo wykorzystanie samolotu w rzeczywistych operacjach jest ograniczone, a jego obecność w konfliktach, takich jak w Ukrainie, budzi wątpliwości co do jego prawdziwych zdolności bojowych. Rosyjskie wysiłki mające na celu zwiększenie jego produkcji mogą wskazywać na próbę podtrzymania reputacji maszyny, ale problemy z wykrywalnością mogą wpłynąć na skuteczność działań bojowych.