ycipk-q8anb2

Bałtyk przesuwa się wgłąb Polski. Aż 200 metrów w przeciągu zaledwie 100 lat

Linia brzegowa Morza Bałtyckiego na wysokości Jastrzębiej Góry przesunęła się o ponad 200 metrów. I to w ciągu zaledwie 100 lat. Tak wynika z badań Państwowego Instytutu Geologicznego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tak wygląda różnica położenia linii brzegowej na przełomie ostatnich 100 lat
Tak wygląda różnica położenia linii brzegowej na przełomie ostatnich 100 lat (Wojciech Jegliński, Państwowy Instytut Geologiczny-PIB)
ycipk-q8anb2

Od dawna mówi się o wpływie zmian klimatycznych na przesuwanie się granic mórz wgłąb kontynentów. Ostatnie prognozy są wręcz tragiczne. Pod koniec października naukowcy opublikowali raport, wedle którego w ciągu 30 lat woda zaleje tereny, na których dziś mieszka 200 tysięcy ludzi. W samej Polsce.

Morze Bałtyckie na wysokości Jastrzębiej Góry "zabrało" aż 200 metrów plaży

Ale proces "pochłaniania kontynentu" przez morza trwa nie od dziś. Najlepiej ilustruje to badanie przedstawione przez doktora Grzegorza Uścinowicza podczas Forum Państwowej Służby Geologicznej. Brzeg morski w ciągu ostatnich 50 lat przesunął się o (aż) 95 metrów w stronę kontynentu.

ycipk-q8anb2

I ten proces wyraźnie przyśpieszył. W ciągu ostatnich 100 lat plaża na wysokości Jastrzębiej Góry straciła aż 200 metrów lądu. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim to, że należy poważnie brać zmiany linii brzegowej, podczas planowania zagospodarowania przestrzennego.

Jednak ten proces nie jest jednostronny. Na niektórych odcinkach brzegu morskiego plaży ubywa, a na innych materiał piaszczysty się gromadzi. Mowa tu o przyroście nawet o 150 metrów w przeciągu 135 lat. Nie zmienia to faktu, że niektóre miasta muszą być gotowe na reorganizację.

ycipk-q8anb2

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-q8anb2

ycipk-q8anb2
ycipk-q8anb2