Bałtyk przesuwa się wgłąb Polski. Aż 200 metrów w przeciągu zaledwie 100 lat

Bałtyk przesuwa się wgłąb Polski. Aż 200 metrów w przeciągu zaledwie 100 lat

Bałtyk przesuwa się wgłąb Polski. Aż 200 metrów w przeciągu zaledwie 100 lat
Źródło zdjęć: © Wojciech Jegliński, Państwowy Instytut Geologiczny-PIB
Arkadiusz Stando
28.11.2019 07:39, aktualizacja: 28.11.2019 11:23

Linia brzegowa Morza Bałtyckiego na wysokości Jastrzębiej Góry przesunęła się o ponad 200 metrów. I to w ciągu zaledwie 100 lat. Tak wynika z badań Państwowego Instytutu Geologicznego.

Od dawna mówi się o wpływie zmian klimatycznych na przesuwanie się granic mórz wgłąb kontynentów. Ostatnie prognozy są wręcz tragiczne. Pod koniec października naukowcy opublikowali raport, wedle którego w ciągu 30 lat woda zaleje tereny, na których dziś mieszka 200 tysięcy ludzi. W samej Polsce.

Morze Bałtyckie na wysokości Jastrzębiej Góry "zabrało" aż 200 metrów plaży

Ale proces "pochłaniania kontynentu" przez morza trwa nie od dziś. Najlepiej ilustruje to badanie przedstawione przez doktora Grzegorza Uścinowicza podczas Forum Państwowej Służby Geologicznej. Brzeg morski w ciągu ostatnich 50 lat przesunął się o (aż) 95 metrów w stronę kontynentu.

I ten proces wyraźnie przyśpieszył. W ciągu ostatnich 100 lat plaża na wysokości Jastrzębiej Góry straciła aż 200 metrów lądu. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim to, że należy poważnie brać zmiany linii brzegowej, podczas planowania zagospodarowania przestrzennego.

Jednak ten proces nie jest jednostronny. Na niektórych odcinkach brzegu morskiego plaży ubywa, a na innych materiał piaszczysty się gromadzi. Mowa tu o przyroście nawet o 150 metrów w przeciągu 135 lat. Nie zmienia to faktu, że niektóre miasta muszą być gotowe na reorganizację.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (184)