Autonomiczny miniczołg kamikaze w rosyjskich wojskach specjalnych

Autonomiczny miniczołg kamikaze w rosyjskich wojskach specjalnych22.12.2016 14:31
Autonomiczny miniczołg kamikaze w rosyjskich wojskach specjalnych
Źródło zdjęć: © Youtube.com

Rosyjskie wojsko jest coraz bliżej wprowadzenia do służby robota Nerekhta, autonomicznego pojazdu gąsienicowego do niszczenia pojazdów opancerzonych, umocnień i budynków.

Zaawansowany system robotyczny Nerekhta to niewielkich rozmiarów pojazd gąsienicowy, który może być sterowany zdalnie albo zaprogramowany na podstawie danych GPS. Robot może zostać uzbrojony w karabin maszynowy kalibru 7,62 mm lub 12,7 mm albo w kilkusetkilogramowy ładunek wybuchowy.

Robot powstaje w fabryce Degtiariowa w mieście Kowrow w Rosji. Napędzany jest silnikiem elektrycznym i może rozwijać prędkość do 11 km/h. Dzięki małym rozmiarom (1 metr długości), cichej pracy i gąsienicowemu układowi bieżnemu, robot będzie mógł poruszać się po polu walki niezauważony przez przeciwnika. Planowaną strategią wykorzystania go w walce jest skryte podjechanie do celu i zdetonowanie ładunku wybuchowego. W przyszłych wersjach ma być możliwe pozostawienie ładunku i wycofanie się robota. Aktualnie działa on na zasadzie kamikaze.

Robot Nerekhta będzie mógł być zaprogramowany tak, aby w czasie walki sam znalazł obiekt i zaatakował go bez udziału sterującego nim żołnierza. W tym celu przed bitwą na komputerze robota zainstalowane zostaną mapy i dane o celach. W trakcie walki rola dowódcy będzie ograniczona do wydania komendy ataku, a robot sam wykona zadanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (150)