Australia: Po pożarach i powodziach przyszedł czas na kolejną klęskę. Tym razem będzie to inwazja jadowitych pająków

Niszczycielskie pożary trawiące Australię i późniejsze ulewne deszcze mają wiele negatywnych konsekwencji. Eksperci ostrzegają, że ich kumulacja przyczyniła się do stworzenia idealnych warunków rozwoju jednych z najbardziej śmiercionośnych pająków na świecie.

Australia: Po pożarach i powodziach przyszedł czas na kolejną klęskę. Tym razem będzie to inwazja jadowitych pająków
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Kamionka/REPORTER
Karolina Modzelewska

Ostatni rok był bardzo ciężki dla Australii. Jej ziemię trawiły niszczycielskie pożary, później spadły ulewne deszcze i grad, które wyrządziły nie mniej szkód. Teraz eksperci ostrzegają przed kolejnym zagrożeniem. Ich zdaniem zbliża się inwazja jadowitych pająków.

- Wysyłamy ostrzeżenia do opinii publicznej, ponieważ duże opady deszczu, a następnie upalne dni stworzyły idealne warunki do rozwoju atrakidów – informują w mediach społecznościowych eksperci z Australian Reptile Park.

Australia jest domem dla wielu gatunków pająków

Atrakidy to grupa jadowitych pająków, która obejmuje aż 35 gatunków. Niektóre z nich wytwarzają jad, który jest niebezpieczny dla ludzi i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci. Najbardziej jadowity to Atrax robustus, zamieszkujący wschodnią część Australii.

Każdego roku, gdy pogoda w Australii staje się wilgotna i gorąca, bezkręgowce opuszczają swoje nory. W przypadku pająków z gatunku Atrax robustus samce mają jad sześciokrotnie silniejszy niż samice.

Leki zmniejszają śmiertelność

Jest to zła wiadomość dla Australijczyków, bo pająki można spotkać wszędzie. W stosach ubrań, w butach, chowają się nawet w meblach. Programy propagujące wiedzę na temat pająków pozwalają zrozumieć, jak się zachować w przypadku ugryzienia. Dzięki temu znacznie spadała ilość śmiertelnych ugryzień.

W skali roku do lekarzy zgłasza się 30-40 osób, ale posiadane zasoby leków pozwalają skutecznie przeciwdziałać skutkom dostania się jadu do organizmu. Leki wytwarza się z jadu pozyskiwanego od samców pająków. Następnie jest on wstrzykiwany królikom, które w swoim organizmie wytwarzają przeciwciała. To z nich przygotowuje się surowicę, która ratuje ludzkie życia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)