Atak dronów w Polsce. "Najwyższy czas, żeby się tego uczyć"

Atak dronów bojowych. Pierwszy taki w Polsce
Atak dronów bojowych. Pierwszy taki w Polsce
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | parilov
oprac. KLT

14.11.2023 07:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drony bojowe są jednym z symboli współczesnych konfliktów. W listopadzie w Polsce zostanie zaprezentowany atak dronów w szyku bojowym. Będzie to pierwszy taki pokaz w naszym kraju.

Drony bojowe są jednym z rozwiązań, które we współczesnych armiach odgrywają kluczową rolę. Udowadniają to m.in. starcia między wojskami rosyjskimi a ukraińskimi. Z tego względu konieczne jest szkolenie operatorów, którzy będą w stanie realizować działania ofensywne i defensywne przy wykorzystaniu dronów.

Jakub Banasiak, rzecznik prasowy Uniwersytetu Kaliskiego, poinformował w poniedziałek PAP, że w Kaliszu odbędzie się pierwszy w Polsce pokaz symulowanego ataku dronów w formacji bojowej.

Wydarzenie to ma miejsce w kontekście III ogólnopolskiej konferencji naukowej "Prakseologia w naukach o bezpieczeństwie", która jest organizowana przez naukowców z Uniwersytetu Kaliskiego. Konferencja, która odbędzie się 14 i 15 listopada, skupia się na temacie "Edukacja na rzecz bezpieczeństwa i obronności – standardy i rekomendacje".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W ramach konferencji, naukowcy z różnych części kraju będą mieli okazję podzielić się wynikami swoich badań. Jednak konferencja nie ogranicza się tylko do wymiany wiedzy teoretycznej - ma również wymiar praktyczny.

"Najwyższy czas, żeby się tego uczyć"

Profesor Ireneusz Dziubek, moderator wydarzenia, powiedział PAP: "Po raz pierwszy w Polsce przeprowadzimy atak dronów w szyku bojowym. Na całym świecie używa się dronów bojowych do zamachów i ataków, a w Polsce jeszcze tego nie przećwiczyliśmy. Najwyższy czas, żeby się tego uczyć, tym bardziej, że coraz częściej słyszymy o ataku dronów np. na Ukrainie".

Organizacja tego wydarzenia jest możliwa dzięki współpracy z lokalnymi służbami ratowniczymi, takimi jak straż pożarna, policja i pogotowie.

"Zarezerwowana jest już przestrzeń powietrzna i różne jednostki będą nie tylko pomagać nam w tym, ale również same będą się szkolić. Scenariusz zakłada odpalenie ładunków i atak dronów na obiekt Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Poznańskiej. Zostanie zarządzona ewakuacja z obiektu wszystkich osób tutaj przebywających, a następnie przeprowadzimy oględziny powybuchowe" – powiedział prof. Dziubek. Symulowany atak dronów jest zaplanowany na wtorek, na godzinę 12.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)