Różnica między lodem z Arktyki i Antarktydy. Uczeni analizują zmiany

Różnica między lodem z Arktyki i Antarktydy. Uczeni analizują zmiany

Topiące się obszary Antarktydy
Topiące się obszary Antarktydy
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | NASA
Mateusz Tomiczek
07.05.2023 10:44, aktualizacja: 07.05.2023 11:06

Badacze podjęli się zbadania struktury lodu morskiego na obu biegunach Ziemi, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego lód Arktyczny znacznie szybciej reaguje na zmianę klimatu niż jego odpowiednik z drugiego końca świata.

Badacze klimatu wykorzystując dane z dawniejszych publikacji, postanowili odpowiedzieć na pytanie o różnice w zachowaniu lodu morskiego z dwóch skrajnych rejonów naszej planety. Lód Arktyczny reaguje bowiem znacznie szybciej i bardziej gwałtownie na zmiany klimatyczne, niż lód zgromadzony na Antarktydzie, którego sytuacja mimo zmiany klimatu pozostaje względnie stabilna. Wyniki opublikowali oni w czasopiśmie Ocean-Land-Atmosphere Research.

Lód lodowi nierówny

Mohammed Shokr, przewodzący grupie naukowców piszących artykuł, zauważył, że na odpowiedź składa się wiele przyczyn, w tym różnice geograficzne, klimatyczne i meteorologiczne pomiędzy tymi dwoma rejonami. Arktyczny lód morski skupiający się w obszarze polarnym jest otoczony głównie zamieszkałym przez populacje ludzkie lądem, podczas gdy lód morski na Antarktydzie znajduje się daleko poza rejonami stałego zamieszkania przez ludzi i jest otoczony wyłącznie przez oceany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lód morski z rejonu Antarktydy oczywiście nadal podlega takim zjawiskom, jak topnienie szelfów lodowcowych, czy też "cielenie się" (odpadanie od lodowców wielkich kawałków lodu, które potem dryfują jako góry lodowe), jednak procesy te nie są tak dramatycznie szybkie, jak mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Z kolei arktyczny lód morski topnieje i przerzedza się w cyklu rocznym, co jest doskonale widoczne i nagłaśniane dzięki ludziom mieszkającym w tych północnych rejonach.

Jak będzie zachowywał się lód?

Badacze podkreślają, że w ostatnich latach zachowanie obu rodzajów lodu w cyklu rocznym wydaje się stawać coraz bardziej podobne, choć w dużej mierze zależy od warunków oceanicznych i atmosferycznych, co może mieć niepożądany wpływ na transport, gospodarkę oraz pogodę. Topnienia w obu tych regionach występują z różnych powodów, co sugeruje, że na każdy z tych problemów należałoby znaleźć osobną odpowiedź.

Według wykresu zachowanie lodu w Arktyce zaczyna pokrywać się z zachowaniem lodu na Antarktydzie
Według wykresu zachowanie lodu w Arktyce zaczyna pokrywać się z zachowaniem lodu na Antarktydzie© Ocean-Land-Atmosphere Research

Według badaczy bardziej zasadnym pytaniem jest to, dlaczego wzór topnienia i odtwarzania lodu Arktycznego zaczyna przypominać ten znany z Antarktydy. Stosunek topnienia lodu w cieplejszych miesiącach, do ponownego jego zamarzania zimą zaczyna być według badania stosunkowo podobny.

Naukowcy podkreślają, że aby znaleźć odpowiedź na te pytania, niezbędne jest ciągłe monitorowanie sytuacji na obu kołach podbiegunowych Ziemi. Biorąc pod uwagę unikalne osobliwości występujące w obu rejonach, kluczowe znaczenie ma zbadanie ich osobno, aby móc później porównać wyniki i stworzyć wspólną odpowiedź.

Mateusz Tomiczek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)