Amerykański prezent dla Polski. Wojsko otrzyma minoodporne wozy
Polska otrzyma wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych. Już w styczniu 2024 r. nasza armia zyska 79 wozów opancerzonych M-ATV typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected). Co to za maszyny?
22.12.2023 | aktual.: 22.12.2023 16:18
Polska Agencja Uzbrojenia poinformowała, że umowa na dostawę 79 pojazdów M-ATV została zawarta między rządami RP i USA w lipcu 2023 r. Jest to element programu EDA (Excess Defense Articles).
Stany Zjednoczone przekażą wozy nieodpłatnie, a transport planowany jest na drugą połowę stycznia 2024 r. Nie są to zupełnie nowe maszyny, ale polscy specjaliści w Teksasie dokonali ich inspekcji. Cechują się bardzo dobrym stanem technicznym i nie wymagają remontów.
Minoodporne wozy opancerzone M-ATV
M-ATV to minoodporne wozy opancerzone amerykańskiej firmy Oshkosh, które od lat z powodzeniem służą w polskim wojsku (przede wszystkim w gliwickiej jednostce specjalnej Agat). Pomimo wagi przekraczającej 12 t, cechują się bardzo wysoką dynamiką i zwrotnością, a do tego świetnie radzą sobie w bardzo trudnym terenie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na prostej drodze osiągają relatywnie wysoką prędkość: powyżej 110 km/h. Jest to zasługa silnika wysokoprężnego Caterpillar C7 o mocy 370 KM. Z kolei maksymalny zasięg M-ATV wynosi 510 km.
Te kołowe pojazdy mają 6 m długości, 2,5 m szerokości i 3 m wysokości. Ich załogę tworzą: kierowca, dowódca oraz trójka operatorów. Odpowiednią ochronę zapewniają im między innymi fotele przeciwwybuchowe i pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa.
Podwozie w kształcie litery V dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo w przypadku najechania na minę. Dopełnieniem całości jest system przeciwpożarowy, który obejmuje kluczowe elementy wozu: kabinę, koła, komorę silnika i zbiornik paliwa.
Częścią wozu jest również strefa bagażowa, dostosowana do przewożenia sprzętu wojskowego. M-ATV dysponuje uzbrojeniem w postaci wielokalibrowego karabinu maszynowego12,7 mm oraz granatnika automatycznego kal. 40 mm.
Wojciech Kulik, dziennikarz Wirtualnej Polski