Amerykański myśliwiec wyłowiony z Morza Czarnego. Pochodził z czasów II wojny światowej

Amerykański myśliwiec wyłowiony z Morza Czarnego. Pochodził z czasów II wojny światowej

Wrak amerykańskiego myśliwca wyłowiony z Morza Czarnego
Wrak amerykańskiego myśliwca wyłowiony z Morza Czarnego
Źródło zdjęć: © YouTube
04.10.2020 19:33

Amerykański myśliwiec Bell P-39 Airacobra, pochodzący z czasów II wojny światowej, został wyłowiony z Morza Czarnego - poinformowały lokalne media. Wrak samolotu został zaobserwowany już w 2017 roku, jednak dopiero teraz zdecydowano się na jego wydobycie.

Wrak amerykańskiego myśliwca został po raz pierwszy zaobserwowany w 2017 roku. Maszynę odkrył przypadkiem płetwonurek Aleksiej Kazarinow. Pozostałości samolotu Bell P-39 Airacobra spoczywały na niewielkiej głębokości około 800 metrów od linii brzegowej, niedaleko miejscowości Novofedorovka.

Kazarinow natychmiast poinformował władze o swoim odkryciu, jednak szczegółowej inspekcji dokonano dopiero dwa lata później. Precyzyjne oględziny oraz dokumentacja fotograficzna pozwoliły na zidentyfikowanie myśliwca i poznanie jego dokładnej historii.

Okazało się, że samolot został dostarczony do 11. Pułku Myśliwców Floty Czarnomorskiej w 1943 roku i brał udział w walkach o okupowany przez Niemców Krym. Po przeanalizowaniu materiałów ustalono, że 27 lipca 1945 roku, podczas lotu treningowego porucznik Władymir Szyszkin zauważył dym wydobywający się z silnika maszyny. Podjął więc decyzję o awaryjnym lądowaniu na wodzie, około 1 km od lotniska. Samolot zatonął pół minuty później.

Raport o wypadku został odnaleziony w archiwach. Jako przyczynę niebezpiecznego zdarzenia wskazano usterkę w postaci uszkodzenia korbowodu. Pilot maszyny wyszedł z niej o własnych siłach. Miał niewielkie obrażenia.

We wrześniu 2020 roku podjęto decyzję o wydobyciu wraku. Operacja była efektem wspólnej wyprawy przeprowadzonej przez Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne i Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. Samolot ma trafić do jednego z muzeów.

Myśliwiec Bell P-39 Airacobra wchodził w skład sowieckich sił powietrznych i był jednym z 5000 samolotów tego typu zbudowanych w Stanach Zjednoczonych i dostarczonych Związkowi Radzieckiemu w ramach programu Lend-Lease.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)