Objawy koronawirusa. Kichanie świadczy o zarażeniu? Eksperci tłumaczą

Objawy koronawirusa. Kichanie świadczy o zarażeniu? Eksperci tłumaczą
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

10.03.2020 12:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus sieje niepokój wśród mieszkańców całego świata. Epidemia rykoszetem odbija się także na alergikach, którzy z powodu częstego kichania w miejscach publicznych narażeni są na negatywne reakcje ludzi. Czy kichanie to jeden z symptomów zarażenia?

Choć niebezpieczeństwa ze strony koronawirusa z pewnością nie można bagatelizować, trudno nie zgodzić się z tym, że niektórzy ludzie zbyt panicznie podchodzą do tematu epidemii. Gdy eksperci zalecają zachowanie środków bezpieczeństwa, nie mają na myśli wykupowania z marketów wszystkich zapasów papieru toaletowego i mąki, a zwrócenie większej uwagi na profilaktykę związaną z higieną.

Nowa epidemia sprzyja ogromnej fali fake newsów, której nie trudno zauważyć przeglądając internetowe strony. Legenda krążąca na temat alkoholu jako skutecznego środka w walce z koronawirusem przyniosła 27 ofiar śmiertelnych na terenie Iranu. Podczas tego trudnego czasu niezwykle ważne jest więc, aby zachować spokój oraz dokładnie sprawdzać źródła, z których czerpiemy informacje.

W sieci można znaleźć niezliczoną ilość wiadomości na temat objawów zakażenia. Niektóre źródła do gorączki oraz trudności w oddychaniu dopisują jeszcze...kichanie. W internecie pojawił się humorystyczny filmik, który przedstawia wizję tego, jak mogliby zachowywać się ludzie, gdyby ta informacja była prawdą.

Czy kichanie jest objawem zarażenia?

Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia głównymi objawami zarażenia koronawirusem są przede wszystkim: gorączka, suchy kaszel i duszności. Z przeprowadzonych badań wynika, że zaledwie 5 procent z wszystkich zakażonych oprócz wymienionych symptomów choroby zauważyło u siebie wzmożone kichanie.

- Katar rzadko jest objawem tej choroby. Jeżeli ktoś w waszym towarzystwie zacznie kichać, nie powinno to budzić obaw - tłumaczy dr Marta Feldmesser z Lenox Hill Hospital w rozmowie z "New York Post".

Eksperci tłumaczą, że nadchodząca wiosna nie jest dobrym okresem dla alergików. Jedna z mieszkanek USA, która cierpi na sezonowe alergie żaliła się, że podczas jazdy komunikacją miejską spotkała się z nieprzyjemnymi spojrzeniami oraz komentarzami pozostałych pasażerów po tym, jak kilkukrotnie kichnęła. - To frustrujące jak cholera, kiedy ludzi dzieli się na dwie kategorie - komentuje.

Chociaż kichanie z pewnością nie należy do podstawowych objawów zarażenia koronawirusem, nie znaczy to, aby zapominać o podstawowych zasadach, które powinni stosować alergicy: kichanie do łokcia oraz korzystanie z chusteczek higienicznych.

- Kichanie w ogóle nie jest i nie powinno być czymś, czego należy się wstydzić. Mamy teraz dość kłopotów z rekordowym poziomem dezinformacji, ksenofobii i rządowej nieudolności, która wiruje wokół koronawirusa. Nie dodawajmy kichania do listy - czytamy na amerykańskim portalu Mashable.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)