Koronawirus: Pierwsze objawy mogą wystąpić po 5 dniach

Najnowsze badania potwierdzają to, czego domyślali się naukowcy już od pewnego czasu. Pierwsze objawy zarażenia koronawirusem mogą wystąpić dopiero po 5 dniach od zetknięcia się z chorymi, co dodatkowo może utrudniać identyfikację osób zarażonych.

Koronawirus: Pierwsze objawy mogą wystąpić po 5 dniach
Źródło zdjęć: © WP.PL

14.04.2020 07:50

Opublikowano nowe badania, które potwierdzają, że okres inkubacji koronawirusa trwa od 5 do 12 dni. Okres inkubacji wirusa mówi nam m.in. jak długo powinna pozostawać pod kwarantanną osoba narażona na styczność z wirusem.

Autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie Annals of Internal Medicine przyznają, że 14-dniowy okres kwarantanny stosowany w Chinach przyniósł efekty. Z drugiej strony jednak zwracają uwagę na inny problem.

- Jeśli ktoś jest w okresie inkubacji, jest to okno, w którym ktoś, kto już został zarażony, może wejść do kraju i nie zostać wykryty przez nadzór oparty na objawach - powiedział Justin Lessler, autor badania i profesor epidemiologii w Szkole Zdrowia Publicznego Johns Hopkins Bloomberg.

To oznacza, że pierwsze objawy, takie jak gorączka, kaszel, czy złe samopoczucie zostaną zauważone prawdopodobnie zbyt późno, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

To może wyjaśniać, dlaczego badania przesiewowe opublikowane pod koniec lutego, wykryły tak mało osób zarażonych SARS-CoV-2. Aby oszacować okres inkubacji, badacze przeszukali ponad 180 raportów na temat koronawirusa w miejscach, w których źródłem infekcji najprawdopodobniej były podróże międzynarodowe. Wzięli również pod uwagę raporty z początku rozprzestrzeniania się epidemii w Wuhan.

Badacze zwracają jednak uwagę, że badania były prowadzone przede wszystkim na ciężkich przypadkach zakażenia. Inkubacja u osób, które łagodnie przechodzą chorobę może wyglądać inaczej. Podany okres inkubacji dotyczy jednak objawów koronawirusa, a nie zakażalności.

Eksperci twierdzą, że jest możliwe, że ludzie mogą rozprzestrzeniać wirusa, zanim pojawią się objawy lub w ogóle nie poczują się źle. Warto podkreślić, że WHO jak i wielu epidemiologów są zdania, że większość zakażeń może przebiegać bezobjawowo.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)