Aktywność fizyczna wpływa na całe ciało. Naukowcy nie mają wątpliwości

Dla wielu osób początek roku to czas nowych wyzwań również tych związanych z kondycją fizyczną. Eksperci nie mają wątpliwości, że to dobry pomysł, bo ich zdaniem ćwiczenia oddziałują "na prawie każdą komórkę ciała, nie tylko na serce, nie tylko na mięśnie, ale także na wszystkie inne narządy".

Aktywność fizyczna wpływa na całe ciało. Naukowcy nie mają wątpliwości
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści dla naszego organizmu. Najnowsze badania tylko to potwierdzają. Według Glenna Gaessera, profesora fizjologii ćwiczeń w College of Health Solutions na Uniwersytecie Stanowym Arizony w Phoenix, regularne ćwiczenia to nie tylko spalanie kalorii i możliwość utrzymania dobrej formy.

Aktywność fizyczna ma wiele korzyści

- Badania pokazują, że ćwiczenia wpływają na prawie każdą komórkę ciała, nie tylko na serce, nie tylko na mięśnie, ale także na wszystkie inne narządy – powiedział Gaesser, cytowany przez serwis NBC News. Dodał: - ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla dobrego zdrowia.

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (ang. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) wymieniają liczne korzyści aktywności fizycznej. Wśród nich znajdują się m.in. mniejsze ryzyko depresji i stanów lękowych, sprawniejsze myślenie, lepsza jakość snu, silniejsze mięśnie i kości, możliwość kontrolowania wagi, a także mniejsze ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy oraz raka piersi, okrężnicy i innych narządów.

W celu osiągnięcia znaczących korzyści zdrowotnych związanych z ćwiczeniami amerykańscy eksperci zalecają co najmniej od 150 do 300 minut tygodniowo aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, od 75 do 150 minut tygodniowo intensywnej aktywności fizycznej lub podobne kombinacje czasu i intensywności wysiłku.

Zdaniem prof. Gaessera ćwiczenia nie są zarezerwowane jedynie dla osób szczupłych. Badania dowodzą, że ludzie, którzy mają nadwagę, ale regularnie ćwiczą, nadal czerpią wiele korzyści zdrowotnych z aktywności fizycznej. Poprawia ona "wyniki zdrowotne w dużej mierze niezależnie od utraty wagi". Dlatego brak utraty masy ciała nie powinien zniechęcać do regularnego ruszania się. Warto pamiętać o innych, licznych korzyściach wysiłku fizycznego.

Zobacz także: Krew płynie tam odwrotnie. Dziwne zjawisko na stacji kosmicznej

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (33)