Abonament RTV 2020: zasady, wysokość opłat, zniżki oraz zwolnienia z płatności
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości opłat abonamentowych za korzystanie z odbiorników radiowych i telewizyjnych w 2020 roku. Czy czekają nas podwyżki? Jakie są zasady opłacania abonamentu RTV i kto zostanie zwolniony z płatności?
Wysokość abonamentu RTV w 2020 roku pozostanie bez zmian. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała również, że utrzyma zniżki dla abonentów, którzy uiszczą opłaty z góry, za okres dłuższy niż jeden miesiąc.
Abonament RTV 2020: Opłaty
Opłata abonamentowa za używanie odbiornika radiofonicznego to 7,00 zł za jeden miesiąc, a za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego 22,70 zł.
Abonenci mogą skorzystać ze zniżek, po ich uwzględnieniu opłaty abonamentowe wyglądają w następujący sposób:
Za korzystanie z odbiorników radiowych:
- Za dwa miesiące – 13,60 zł
- Za trzy miesiące – 20,15 zł
- Za sześć miesięcy – 39,90 zł
- Za rok kalendarzowy – 75,60 zł
Za korzystanie z odbiorników telewizyjnych albo radiowych i telewizyjnych:
- Za dwa miesiące – 44,05 zł
- Za trzy miesiące – 65,35 zł
- Za sześć miesięcy – 129,40 zł
- Za rok kalendarzowy – 245,15 zł
Zwolnienia z opłat za abonament RTV 2020
O zwolnienie z opłat abonamentowych mogą ubiegać się osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby zaklasyfikowane do I grupy inwalidzkiej, kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi bądź wojskowymi, ale też osoby, które ukończyły 60 lat i posiadają prawo do emerytury o wielkości nie przekraczającej 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi na stronie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: "Osoby uprawnione do zwolnienia od opłat abonamentowych, by uzyskać to zwolnienie zobowiązane są do przedstawienia w urzędzie pocztowym dokumentów potwierdzających uprawnienie do zwolnienia oraz oświadczenie".
Zasady płatności
Abonament RTV należy zapłacić do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Istotna jest data dokonania płatności, a nie termin jej wpłynięcia na rachunek Poczty Polskiej S.A.