Poczta Polska prowadzi masowe kontrole odbiorników. Kary są bardzo wysokie za abonament RTV

Poczta Polska prowadzi masowe kontrole odbiorników. Kary są bardzo wysokie za abonament RTV30.10.2019 07:49
Poczta Polska prowadzi masowe kontrole odbiorników. Kary są bardzo wysokie za abonament RTV
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Kary za niepłacenie abonamentu RTV są surowe. Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji tylko w 2019 roku mogły złapać już ponad 9,5 tys. osób, które nie zarejestrowały telewizora i nie płacą abonamentu. Łączna wysokość kar to 6,5 mln zł.

Unikasz płacenia abonamentu RTV? Już niedługo wiele osób może pożałować tej decyzji. Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w 2019 roku uzyskają rekordowe sumy z tytułu niepłacenia abonamentu RTV. Tylko do sierpnia 2019 roku ukaranych mogło zostać już ponad 9,5 tys. osób, które nie zarejestrowały swoich odbiorników. Tym samym na konto Poczty Polskiej i KRRiT mogło wpłynąć nawet 6,5 mln zł.

Warto przypomnieć, że obowiązek opłaty abonamentu RTV spoczywa na wszystkich posiadaczach odbiorników - nie tylko telewizorów, ale także komputerów i smartfonów, na których również mamy możliwość oglądania telewizji. Ci, którzy posiadają w domu telewizor lub radio, ale nie zarejestrowali swojego odbiornika, mogą spodziewać się wizyty kontrolera. Kary są bardzo surowe, sięgają bowiem 30-krotności miesięcznego abonamentu. Kwota 681 złotych to jednak zdecydowanie mniej niż maksymalny wymiar kary za niezapłacony abonament.

W gorszej sytuacji są Ci, którzy zarejestrowali swoje odbiorniki, jednak zaprzestali płacenia abonamentu RTV. W takim przypadku, można otrzymać wezwanie do zapłaty za nieuiszczone składki wraz z odsetkami. Niezapłacenie kary może się wiązać z przejęciem sprawy przez komornika.

Kontrole abonamentu RTV. Nie ma obowiązku wpuszczania kontrolera

Właściciel mieszkania powinien, lecz nie ma obowiązku, wpuścić kontrolera do domu. Jeżeli pracownik poczty zdoła jednak ustalić, że w mieszkaniu znajduje się niedozwolony odbiornik, będzie mógł nałożyć karę w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Kontrolerzy nie mogą działać podstępem, np. przedstawiając się jako listonosze lub przedstawiciele handlowi, oferujący telewizję kablową, by w ten sposób dostać się do mieszkania. Takie praktyki są objęte sankcjami karnymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)