Poczta Polska prowadzi masowe kontrole odbiorników. Kary są bardzo wysokie za abonament RTV

Poczta Polska prowadzi masowe kontrole odbiorników. Kary są bardzo wysokie za abonament RTV

Poczta Polska prowadzi masowe kontrole odbiorników. Kary są bardzo wysokie za abonament RTV
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
30.10.2019 07:49, aktualizacja: 30.10.2019 08:39

Kary za niepłacenie abonamentu RTV są surowe. Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji tylko w 2019 roku mogły złapać już ponad 9,5 tys. osób, które nie zarejestrowały telewizora i nie płacą abonamentu. Łączna wysokość kar to 6,5 mln zł.

Unikasz płacenia abonamentu RTV? Już niedługo wiele osób może pożałować tej decyzji. Poczta Polska i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w 2019 roku uzyskają rekordowe sumy z tytułu niepłacenia abonamentu RTV. Tylko do sierpnia 2019 roku ukaranych mogło zostać już ponad 9,5 tys. osób, które nie zarejestrowały swoich odbiorników. Tym samym na konto Poczty Polskiej i KRRiT mogło wpłynąć nawet 6,5 mln zł.

Warto przypomnieć, że obowiązek opłaty abonamentu RTV spoczywa na wszystkich posiadaczach odbiorników - nie tylko telewizorów, ale także komputerów i smartfonów, na których również mamy możliwość oglądania telewizji. Ci, którzy posiadają w domu telewizor lub radio, ale nie zarejestrowali swojego odbiornika, mogą spodziewać się wizyty kontrolera. Kary są bardzo surowe, sięgają bowiem 30-krotności miesięcznego abonamentu. Kwota 681 złotych to jednak zdecydowanie mniej niż maksymalny wymiar kary za niezapłacony abonament.

W gorszej sytuacji są Ci, którzy zarejestrowali swoje odbiorniki, jednak zaprzestali płacenia abonamentu RTV. W takim przypadku, można otrzymać wezwanie do zapłaty za nieuiszczone składki wraz z odsetkami. Niezapłacenie kary może się wiązać z przejęciem sprawy przez komornika.

Kontrole abonamentu RTV. Nie ma obowiązku wpuszczania kontrolera

Właściciel mieszkania powinien, lecz nie ma obowiązku, wpuścić kontrolera do domu. Jeżeli pracownik poczty zdoła jednak ustalić, że w mieszkaniu znajduje się niedozwolony odbiornik, będzie mógł nałożyć karę w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej. Kontrolerzy nie mogą działać podstępem, np. przedstawiając się jako listonosze lub przedstawiciele handlowi, oferujący telewizję kablową, by w ten sposób dostać się do mieszkania. Takie praktyki są objęte sankcjami karnymi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)