5 fake newsów o koronawirusie z Wuhan

5 fake newsów o koronawirusie z Wuhan

5 fake newsów o koronawirusie z Wuhan
Źródło zdjęć: © YouTube
Bolesław Breczko
05.02.2020 10:36, aktualizacja: 07.04.2020 11:48

Koronoawirus z Wuhan wzbudza ogromne zainteresowanie. Nic dziwnego więc, że na jego temat pojawia się coraz więcej zmyślonych i nieprawdziwych informacji.Oto 5 najdziwniejszych fake newsów o koronawirusie.

  1. Koronawirusa 2019-nCoV z Wuhan wywołuje... piwo Corona. Ze względu na podobieństwo w nazwie ludzie zaczęli się zastanawiać, czy za zakażeniami wirusem z Wuhan nie stoi popularne piwo Corona. Zainteresowanie związkiem piwa z wirusem można śledzić dzięki trendom Google, które pokazują, jakie zapytania są najpopularniejsze. W ostatnich dniach na popularności zyskały takie frazy, jak "beer virus", "beer coronavirus" czy "corona beer virus". Uspakajamy, koronawirusa 2019-nCoV pijąc piwo można złapać tylko wtedy, gdy osoba zakażona piła je z tej samej szklanki lub butelki. Samo piwo nie powoduje zakażenia.
Obraz
© google
  1. Jest wideo "pacjentki zero", która jako pierwsza zakaziła się koronawirusem. Krótko po pierwszych zakażonych 2019-nCoV w internecie popularność zyskało wideo Azjatki jedzącej nietoperza, miałaby ona być rzekomo "pacjentką zero", czyli pierwszą zakażoną osobą. W rzeczywistości wideo pochodzi z 2016 roku i pokazuje blogerkę Mengyun Wang, która faktycznie jadła nietoperza (popularne źródło mięsa w Azji) w Palau, wyspiarskim państwie na Oceanie Spokojnym. Fejk news tym bardziej się uwiarygodnił, bo koronawirusy przechodzą na ludzi ze zwierząt, pierwsze zakażanie prawdopodobnie miało miejsca na targu rybnym w Wuhan, gdzie sprzedawane jest mięso egzotycznych zwierząt, a 2019-nCoV jest w 85 proc. identyczny z wirusem znalezionym u nietoperzy. Jednak poniższe wideo nie przedstawia pacjentki zero.
  1. Witamina C i żrący perhydrol podawany dożylnie lekiem na koronawirusa. Na popularności koronawirusa z Wuhan chciał skorzystać też Jerzy Zięba. Na youtube zaczął opowiadać, że aby pozbyć się wirusa z organizmu należy przyjąć witaminę C (lewoskrętną) oraz wykonać dożylny zastrzyk z perhydrolu, czyli żrącego, 35-procentowego roztworu nadtlenku wodoru. Zięba nie mógł dokończyć swojego "wykładu", bo jego kanał na Youtube został zawieszony za szerzenie fake newsów.
  1. Zdjęcie pokazuje zmarłych zakażonych koronawirusem leżących na ulicy. 29 stycznia w sieci pojawiło się zdjęcie, które miało przedstawiać ofiary koronawirusa leżące na ulicy. Zdjęcie zostało rozpowszechnione co najmniej kilkaset razy. Faktycznie zostało wykonane w 2014 roku we Frankfurcie i prezentuje projekt artystyczny.
Obraz
© AFP
  1. Zakażone pliki z instrukcjami, jak się nie zakazić. Nie pobieraj z internetu plików rzekomymi instrukcjami i poradami, jak uniknąć zakażenia koronawirusem. Przestępcy wykorzystują je do zarażenia realnymi wirusami komputerowymi.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)