200 reniferów umarło z głodu w Arktyce. Oto efekty zmian klimatycznych

200 reniferów umarło z głodu w Arktyce. Oto efekty zmian klimatycznych
Źródło zdjęć: © Getty Images

31.07.2019 09:47, aktual.: 31.07.2019 09:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Arktyce, na terenie archipelagu Svalbard, odnaleziono szczątki 200 reniferów. Naukowcy z Norweskiego Instytutu Polarnego, którzy natrafili na to cmentarzysko zwierząt, twierdzą, że winne są zmiany klimatyczne.

Naukowcy odkryli to makabryczne znalezisko, podczas corocznego liczenia populacji reniferów, na obszarze oddalonym około 1200 km od bieguna północnego.

Efekt zmian klimatu

Ashild Onvik Pedersen, naukowiec przewodząca całemu przedsięwzięciu, powiedziała, że tak wysoki stopień śmiertelności jest konsekwencją zwiększającego się kryzysu klimatycznego, który na terenie Arktyki postępuje dwa razy szybciej niż w innych rejonach świata.

Zmiany klimatu sprawiły, że opady są znacznie większe. Deszcz, który spada na śnieg, zmienia się w lodową warstwę, powodując, że warunki wypasu zwierząt są bardzo złe.
Ashild Onvik Pedersen

- wyjaśniła naukowiec z Norweskiego Instytutu Polarnego, cytowana przez "The Guardian".

Zagłodzone na śmierć

Zimą renifery odnajdują roślinność za pomocą kopyt, ale na przemienne okresy zamarzania i rozmrażania deszczu, mogą tworzyć warstwy nieprzeniknionego lodu, przez które renifery nie będą w stanie odnaleźć pokarmu.

Według Onvik Pedersen, porównywalna liczba zgonów odnotowana została wcześniej tylko jeden raz – po zimie z przełomu lat 2007 i 2008 (populacja reniferów jest monitorowana od 40 lat).

Inną przyczyną zwiększonej śmiertelności jest też znaczny wzrost liczby osobników na archipelagu Svalbard. To również w części spowodowane jest zmianami klimatu – cieplejsze lata sprawiają, że więcej reniferów konkuruje na tych samych obszarach.

Od lat 80-tych liczba reniferów na archipelagu podwoiła się. Obecnie wynosi 22 tysiące osobników.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także