15 sierpnia. Defilada 2019 odbędzie się w Katowicach. Szczegóły uroczystości Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia. Defilada 2019 odbędzie się w Katowicach. Szczegóły uroczystości Święta Wojska Polskiego

15 sierpnia. Defilada 2019 odbędzie się w Katowicach. Szczegóły uroczystości Święta Wojska Polskiego
Źródło zdjęć: © East News | Przemysław Fiszer
14.08.2019 09:52, aktualizacja: 14.08.2019 10:25

15 sierpnia 2019. Decyzją szefa MON tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego nie odbędą się w Warszawie a w Katowicach. Na defiladzie obecni będą m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. W uroczystości udział weźmie 2500 żołnierzy. Gdzie i kiedy oglądać transmisje na żywo?

Defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się w najbliższy czwartek, 15 sierpnia. Tegoroczne uroczystości wyjątkowo odbędą się w Katowicach. Decyzja szef MON spowodowana była przypadającą na ten rok setną rocznicą wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego. Przemarsz wojskowy przejdzie pod hasłem "Wierni Polsce".

Defilada 15 sierpnia 2019. Program, trasa, informacje

W defiladzie pod hasłem "Wierni Polsce" udział weźmie ponad 2500 żołnierzy, 185 jednostek sprzętu wojskowego oraz 60 statków powietrznych. Uroczystości zapowiadają się więc niezwykle widowiskowo. Minister Mariusz Błaszczak zachęca do udziału w wydarzeniach wszystkich Polaków. Zapewnia, że będzie bezpiecznie i wyjątkowo ciekawie.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się wręczeniem odznaczeń na placu Chrobrego. Uroczystość zaplanowana jest na godzinę 12:00. Kolumna wojska ustawiona będzie od skrzyżowania ul. Bagiennej z ul. Lwowską w kierunku miasta. Początek defilady zaplanowany jest na godzinę 14:00. Przemarsz wojskowych przejdzie przez ul. Bagienną i aleję Walentego Roździeńskiego, a następnie al. Korfantego w kierunku Ronda Pętli Słonecznej.

Defilada będzie się składać z dwóch części lądowej oraz powietrznej. W pierwszej zobaczymy żołnierzy Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych. Mieszkańcy Katowic będą mieli okazję zobaczyć sprzęt, którym dysponuje polska armia. Obok żołnierzy przejadą m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, czołgi Leopard 2 samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad oraz opancerzone pojazdy M-ATV MRAP

W drugiej części defilady zaprezentowany zostanie pokaz sił powietrznych. Widowisko rozpocznie Zespół Akrobacyjny "Biało-Czerwone Iskry”, następnie na niebie pojawią się myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346, a także śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi – 8.

Około godziny 15:00 po zakończeniu defilady, przed budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się piknik pod hasłem "Wierni Polsce". Potrwa do godziny 22:00

15 sierpnia 2019. Gdzie oglądać uroczystą defiladę?

Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć do Katowic, stacje telewizyjne przygotują obszerną transmisje z uroczystych obchodów. Relacje z wydarzeń będzie można oglądać w TVP1 już od 11:40. Transmisja z defilady będzie zapewniona przez największe stacje telewizyjne: TVP1, TVN24 oraz Polsat News. Początek relacji o godzinie 14.

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)