Zużyte maseczki nie muszą trafiać do kosza. Jest sposób, aby na nich zarobić

Zużyte maseczki ochronne w przerażającym tempie zaśmiecają środowisko. Włosi alarmują, że w ich kraju mogą stanowić nawet 300 tysięcy ton odpadów w tym roku. Z pomocą nadciąga francuski startup.

maseczki
maseczki
Źródło zdjęć: © WP | Arkadiusz Stando
Arkadiusz Stando

Pandemia COVID-19 spowodowanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 niesie wiele skutków ubocznych. Jest nim znaczny wzrost liczby cybeprzestępstw, ale również coś bardziej przyziemnego - liczba odpadów. Chociaż zdania ekspertów na ten temat są mocno podzielone, to faktem jest, że maseczki już zaśmiecają i będą zaśmiecać środowisko. Z pewnością nie raz widzieliście je leżące na chodnikach, w błocie, na trawie czy wiszące na drzewach.

Według prognoz włoskiego Instytutu Ochrony Środowiska, do końca roku zostanie ich wyrzuconych aż 300 tysięcy ton. Dziennie mieszkańcy pozbywają się tam 37,5 mln maseczek. To szacunki z lipca 2020 roku. Inni zauważają, że wzrost tego typu odpadów zrówna się ze zmniejszeniem innego typu śmieci, co sprawi, że nie odczujemy "zaśmiecenia maseczkami". Jedno drugiego nie wyklucza, a to pierwsze można znacznie zredukować.

Co zrobić z zużytą maseczką ochronną? Może trafić do recyklingu

Plaxtil to nowe przedsiębiorstwo, które sądzi, że wie jak poradzić sobie z recyklingiem maseczek. Francuzi opracowali model recyklingu tworzyw sztucznych pochodzących z tekstyliów czy odzieży. "To nieuniknione, maski zostaną spalone albo będą zanieczyszczać naturę (...) możemy je poddać recyklingowi, możemy zrobić coś z tym materiałem i odnowić ich wartość" mówił dla France24 współzałożyciel Plaxtil, Olivier Civil.

Plaxtil został istnieje na rynku od w listopada 2019 roku i specjalizuje się w recyklingu ubrań poprzez przekształcanie ich w materiał podobny do plastiku - zwany również Plaxtil. Kiedy wybuchła pandemia COVID-19, założyciel firmy postanowili spróbować recyklingu masek. Najpierw są one zbierane i umieszczane w "kwarantannie" na cztery dni. Następnie trafiają do urządzenia, które rozcina je na małe kawałki. Potem poddawane są działaniu światła ultrafioletowego, aby zapewnić ich całkowite odkażenie przed rozpoczęciem procesu recyklingu. 

Plaxtil twierdzi, że poddano już recyklingowi ponad 50000 masek, wytwarzając od 2000 do 3000 produktów z recyklingu od końca czerwca. Francuzi sądzą, że ich materiał może być odnawiany nieskończoną ilość razy. Stosując tego typu rozwiązania, moglibyśmy znacznie zmniejszyć zanieczyszczenie Ziemi plastikowymi odpadami.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (19)