Żołnierz zasilany baterią słoneczną

Żołnierz zasilany baterią słoneczną

Żołnierz zasilany baterią słoneczną
Źródło zdjęć: © US Army
18.08.2011 10:15, aktualizacja: 20.09.2011 11:51

Naukowcy z Australian National University (ANU) opracowali panel słoneczny przeznaczony dla wojska, który pozwoli na rezygnację z noszenia przez żołnierzy ciężkich baterii - informuje New Scientist.

Nowe baterie słoneczne są wystarczająco cienkie i elastyczne, by móc je zginać i zwijać bez obawy o ich uszkodzenie. "Nasza bateria jest cieńsza od ludzkiego włosa" - powiedział Andrew Blakers z ANU. Panele, przymocowane do hełmów, mundurów, broni czy namiotów, mogą generować energię potrzebną do zasilania takich urządzeń jak radia, latarki czy systemy namierzania. W celach transportowych można je zwinąć w rulon i przechowywać w pojemnikach.

Panele są zrobione z silikonu, każdy ma od 5. do 100 milimetrów długości, 1 do 2 milimetrów szerokości i 45 mikrometrów grubości. Wytwarzają do 140 watów energii elektrycznej na metr kwadratowy.

Obraz
© (fot. US Army)

Australijskie panele mają być wytwarzane przez amerykańską firmę Transform Solar w fabryce znajdującej się na terenie USA.

Żołnierz pełniący służbę w Afganistanie nosi ze sobą średnio 40-50 kilogramów ekwipunku, w tym około pół kilograma baterii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)