Trwa ładowanie...
d7d33ac

Lepsze niż Google Earth. Ta mapa Ziemi pokaże, gdzie znajdowała się twoja miejscowość miliony lat temu

Zastanawiasz się, gdzie na Ziemi 500 mln lat temu leżało miejsce twojego zamieszkania? Teraz, dzięki interaktywnej mapie Ancient Earth Globe, masz odpowiedź na wyciągnięcie ręki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Interaktywna mapa Ancient Earth Globe
Interaktywna mapa Ancient Earth Globe (dinosaurpictures.org)
d7d33ac

Ziemia z jej znajomymi nam kontynentami oczywiście nie zawsze wyglądała tak jak teraz. Jej masy lądowe, kiedyś tworzące razem superkontynenty, pękały, oddalały się od siebie i wielokrotnie spotykały ponownie w ciągu 4,5 miliarda lat historii naszej planety.

Dzięki mapie Ancient Earth Globe możemy prześledzić wędrówkę wybranych miejsc na przestrzeni ostatnich 750 mln lat. To oczywiście nie jest cała historia planety, ale obejmuje ona okres istnienia czterech superkontynentów - Pannotii, Gondwany Laurentii i Pangea.

Czytaj też: Interaktywna mapa klimatyczna świata. Pokazuje zmiany, jakie zajdą do 2070 roku

d7d33ac

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Gdzie było twoje miasto, kiedy zwierzęta pojawiły się na lądzie?

Ancient Earth Globe łączy w sobie mapy paleogeograficzne opracowane w ramach projektu PALEOMAPS – kierowanego przez geologa i paleogeografa Christophera Scotesa – z danymi z GPlates, otwartego źródła danych geonaukowych.

d7d33ac

Domyślnie po wejściu na stronę mapa pokazuje stan Ziemi 240 milionów lat temu – to okres środkowego triasu, kiedy na Ziemi dominowała Pangea, czyli ostatni superkontynent przed światem, jaki znamy. Oprócz ustawienia mapy na konkret okres możemy też wybrać z listy obok zjawisko, do którego dopasowana jest data – np. moment powstania pierwszych raf koralowych, zwierząt lądowych, dinozaurów, itd.

Czytaj też: Afryka powoli się rozpada. Narodziny nowego oceanu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d7d33ac

Podziel się opinią

Share
d7d33ac
d7d33ac
Więcej tematów