Zniszczyli życie na Marsie? NASA mogła to zrobić przez przypadek
Naukowiec sugeruje, że eksperymenty NASA z lat 70. mogły zniszczyć ślady życia na Marsie. Informuje o tym portal ScienceAlert.
24.11.2024 15:27
W latach 70. NASA przeprowadziła misję Viking, której celem było poszukiwanie życia na Marsie. Dirk Schulze-Makuch z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie twierdzi, że metody użyte w tych eksperymentach mogły być destrukcyjne. Eksperymenty te polegały bowiem na testowaniu próbek marsjańskiej gleby pod kątem biosygnatur.
Eksperymenty Viking
Jednym z eksperymentów było prowadzenie badań przez chromatograf gazowy ze spektrometrem mas (GCMS), który wykrył chlorowane związki organiczne. Początkowo uznano je za zanieczyszczenie, ale teraz wiadomo, że są one naturalne dla Marsa. Inne eksperymenty, takie jak uwalnianie znakowane i uwalnianie piroliczne, mogły zniszczyć dowody życia - czytamy na ScienceAlert.
Schulze-Makuch sugeruje, że dodanie wody do próbek mogło "utopić" mikroorganizmy przystosowane do suchych warunków. Wskazuje, że życie na Marsie może być przystosowane do ekstremalnie suchych warunków, a dodanie wody mogło być dla nich szkodliwe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowe podejście do poszukiwań
Naukowiec proponuje, by przyszłe misje skupiły się na związkach higroskopijnych, takich jak sole, zamiast na wodzie. Jego zdaniem, to może pomóc w odnalezieniu życia na Marsie. Schulze-Makuch podkreśla ponadto, że po prawie 50 latach od misji Viking, czas na nową misję poszukującą życia.
Schulze-Makuch, w artykule opublikowanym na łamach "Nature Astronomy", zwraca uwagę, że konieczne są dalsze badania związane z Marsem i występującymi tam potencjalnie śladami życia. Przyczyni się to do lepszego zrozumienia marsjańskiego środowiska.
Zobacz także