Znaleźli to w ogrodzie. Ukraińcy ukradli coś, co należało do Rosjan

Znaleziony w Ukrainie skradziony element systemu Tor.
Znaleziony w Ukrainie skradziony element systemu Tor.
Źródło zdjęć: © x.com | @ClashReport
Norbert Garbarek

01.10.2023 14:48, aktual.: 01.10.2023 20:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Policja z Kijowa znalazła na zarośniętym polu za budynkiem w obwodzie kijowskim elementy rosyjskiego systemu obrony powietrznej Tor (SA-15 Gauntlet) – podaje BulgarianMilitary. Przypominamy możliwości tej broni, o której kradzież podejrzanych jest dwóch zatrzymanych w Ukrainie cywilów.

Lokalne źródła ukraińskie podają, że rosyjski system miał zostać porzucony na froncie przez rosyjską armię w obwodzie czernihowskim (w północnej części Ukrainy). Ostatecznie jednak broń o wartości ponad 30 mln hrywien (ok. 3,5 mln złotych) znalazła się w rejonie boryspolskim w obwodzie kijowskim. W sprawie kradzieży policja zatrzymała dwóch mężczyzn, 38- i 45-latka.

BulgarianMilitary podaje, że nie wiadomo na razie, dlaczego cywile zdecydowali się na kradzież systemu z rakietami przeciwlotniczymi 9M331. Nie podano również do informacji publicznej, ile dokładnie rakiet przejęli Ukraińcy.

Jednym z potencjalnych powodów kradzieży może być plan dalszej sprzedaży broni na czarnym rynku. To zjawisko, które obserwowane jest w Ukrainie już od dawna i – jak czytamy – zakupami tego typu interesują się nawet meksykańskie kartele, które chętnie uzbrajają się w lekką i ciężką broń (łącznie z systemami przeciwpancernymi) pozyskiwanymi nielegalnymi drogami z Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z materiału opublikowanego przez dziennikarkę Kirsi Heikel na łamach MilitaryMorning w listopadzie 2022 r. wynikało, że ukraińska broń coraz częściej pojawia się w Finlandii. Na skutek tego lokalne gangi mają mieć ułatwiony dostęp do broni wykorzystywanej na froncie.

System Tor (SA-15 Gauntlet) i pociski 9M331

Kiedy rozpoczęto produkcję systemu Tor w latach 80. ubiegłego wieku (przez ZSRR), broń nie miała swojego odpowiednika w państwach NATO. Broń standardowo wykorzystuje pociski 9M330/9M331, które stanowią duże zagrożenie dla statków powietrznych.

Pociski wystrzelone z systemu Tor mogą bez trudu razić cele na pułapie do 10 km i oddalone nawet o 16 km. Minimalny zasięg pocisków 9M331 to natomiast 1,5 km.

Generalnie rzecz ujmując, rzeczone pociski są wystrzeliwane z pojazdu wyposażonego w antenę obserwacyjną i radar śledzący. Maksymalna prędkość wozu to natomiast 65 km/h i – jak podaje MissileThreat – Tor może skanować przestrzeń powietrzną nawet w ruchu. Nowsze warianty systemu Tor mogą z kolei strzelać w trakcie jazdy.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie