Znalezisko w Google Maps. Naukowcy mają hipotezę

Znalezisko w mapach Google
Znalezisko w mapach Google
Źródło zdjęć: © Google Maps

09.09.2024 15:36, aktual.: 09.09.2024 16:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas poszukiwania miejsca na wyprawę kempingową Joël Lapointe natknął się na nietypową formację. Jej sferyczny kształt przykuł jego uwagę, a naukowcy mają swoje przypuszczenia na temat jej pochodzenia.

Przeglądając Mapy Google, można natknąć się na wiele ciekawych punktów. Satelity są w stanie zaprezentować nam obiekty z takiej perspektywy, która pozwala dostrzec wzory niewidoczne na co dzień. Joël Lapointe podczas planowania wyprawy kempingowej natknął się na jedną z ciekawych formacji.

Szukając miejsca na wycieczkę w regionie Côte-Nord w Quebecu, odkrył miejsce, gdzie teoretycznie mogło dojść do uderzenia asteroidy w powierzchnię Ziemi. Mowa o kulistej strukturze liczącej ok. 15 km, znajdującej się przy jeziorze Marsal w Quebecu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Znalezisko w Mapach Google

Lapointe zdecydował się skontaktować się z naukowcami w celu podzielenia się swoim znaleziskiem. Poinformował o nim Pierra Rochette z francuskiego Centre de recherche en géosciences de l'environnement (CEREGE) i poprosił go o pomoc w zidentyfikowaniu znaleziska.

Po analizie zdjęć satelitarnych założono, że istnieje możliwość, iż jest ona efektem bardzo dawnego uderzenia asteroidy w Ziemię. Przy okazji naukowcy uznali, że mogło dojść do pomyłki przy klasyfikacji pierścienia gór, które otaczają okoliczne jezioro.

Wspomniana formacja miała być interpretowana jako formacja diatremy wulkanicznej. W rzeczywistości bardziej prawdopodobne jest, że powstaje ona jako skała stopiona na dnie krateru, która jest uboga w klasty.

Naukowcy nie mogą jeszcze potwierdzić, czym faktycznie jest wspomniana formacja, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że Lapointe faktycznie odnalazł miejsce uderzenia starożytnej asteroidy. Na podstawie poziomów erozji szacuje się, że uderzenie mogło mieć miejsce między 450 a 38 mln lat temu.

"Na podstawie dostępnych już wstępnych dowodów, Jezioro Marsal wydaje się poważnym kandydatem na 11. potwierdzoną strukturę uderzeniową z Quebecu" – napisał zespół naukowców. Wyrazili oni nadzieję, że po odwiedzinach miejsca i dokładnych badaniach znajdą więcej dowodów na to, że jest to miejsce uderzenia asteroidy w Ziemię.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski