ycipk-igq979

Zmiany prawne dot. 5G. Telewizje TVP i Trwam mogą liczyć na rekompensatę

Posłowie PiS wprowadzili poprawki do nowelizacji megaustawy ułatwiającej realizację inwestycji szerokopasmowych w Polsce. Nowa propozycja rządu przewiduje rekompensatę dla stacji telewizyjnych, które zwolnią częstotliwość dla 5G. Korzystają na tym TVP i Trwam.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prace nad ustawą dot. 5G znacznie przyspieszyły, ale budzą wątpliwości
Prace nad ustawą dot. 5G znacznie przyspieszyły, ale budzą wątpliwości (iStock.com)
ycipk-igq979

Jak podaje Rzeczpospolita, Rząd chce ustawowo przyznać ulgi dla stacji telewizyjnych, by te nie blokowały częstotliwości przeznaczonych dla 5G.Nowelizacja, która dopracowywana jest w Komisji Cyfryzacji, Innowacji i Nowych Technologii, przekazuje kompetencje Urzędowi Komunikacji Elektronicznej w kwestii zmiany pasma 700 MHz z telewizji naziemnej na sieci mobilne. To jedna z dużych zmian, które zostały ostatnio zaproponowane przez posłów PiS-u.

Zobacz też: Huawei Mate 20 X (5G) to pierwszy smartfon z 5G w Polsce

Zmiany dot. 5G korzystne dla TVP i Trwam

ycipk-igq979

Kolejne poprawki zgłoszone przez Klub Parlamentarny PiS umożliwiają przyznanie rekompensat dla stacji telewizyjnych wykorzystujących dotychczas częstotliwość 700 MHz. Miałyby być one udzielane w formie pięćdziesięcioprocentowej zniżki na opłatę za rezerwację przez UKE, co znacznie uszczupliłoby budżet tzw. funduszu szerokopasmowego, z którego ma być rozbudowywana infrastruktura. Najwięcej na zmianie skorzystają stacje TVP i Trwam.

Zdaniem Dyrektor Departamentu Prawnego UKE Iwony Różyk-Rozbickiej takie zmiany w ustawie prowadzą do bałaganu i przerzucania odpowiedzialności za rekompensaty na organ, który nie powinien się tym zajmować. Doprowadzi to do nieścisłości, a same rekompensaty ze względu na przepisy prawne mogą wymagać weryfikacji z Komisją Europejską.

Zobacz też: Polsce grozi paraliż telekomunikacyjny. Wdrażanie 5G jest kluczowe

ycipk-igq979

Kiedy 5G będzie dostępne w Polsce?

Prace nad tzw. megaustawą trwają i w przyszłym tygodniu ma się nią zająć już Senat. Niestety nie oznacza to, że pasmo 700 MHz będzie dystrybuowane wśród popularnych operatorów komórkowych. Szybkie prace nad ustawą mogą wynikać z tego, że Rząd chce, by UKE zaczął zmieniać nadawcom rezerwacje, tak by nie zakłócać sieci 5G w Niemczech i na Słowacji.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-igq979

ycipk-igq979
ycipk-igq979