Trwa ładowanie...
d3z8zya

Zmiany prawne dot. 5G. Telewizje TVP i Trwam mogą liczyć na rekompensatę

Posłowie PiS wprowadzili poprawki do nowelizacji megaustawy ułatwiającej realizację inwestycji szerokopasmowych w Polsce. Nowa propozycja rządu przewiduje rekompensatę dla stacji telewizyjnych, które zwolnią częstotliwość dla 5G. Korzystają na tym TVP i Trwam.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prace nad ustawą dot. 5G znacznie przyspieszyły, ale budzą wątpliwości
Prace nad ustawą dot. 5G znacznie przyspieszyły, ale budzą wątpliwości (iStock.com)
d3z8zya

Jak podaje Rzeczpospolita, Rząd chce ustawowo przyznać ulgi dla stacji telewizyjnych, by te nie blokowały częstotliwości przeznaczonych dla 5G.Nowelizacja, która dopracowywana jest w Komisji Cyfryzacji, Innowacji i Nowych Technologii, przekazuje kompetencje Urzędowi Komunikacji Elektronicznej w kwestii zmiany pasma 700 MHz z telewizji naziemnej na sieci mobilne. To jedna z dużych zmian, które zostały ostatnio zaproponowane przez posłów PiS-u.

Zobacz też: Huawei Mate 20 X (5G) to pierwszy smartfon z 5G w Polsce

Zmiany dot. 5G korzystne dla TVP i Trwam

Kolejne poprawki zgłoszone przez Klub Parlamentarny PiS umożliwiają przyznanie rekompensat dla stacji telewizyjnych wykorzystujących dotychczas częstotliwość 700 MHz. Miałyby być one udzielane w formie pięćdziesięcioprocentowej zniżki na opłatę za rezerwację przez UKE, co znacznie uszczupliłoby budżet tzw. funduszu szerokopasmowego, z którego ma być rozbudowywana infrastruktura. Najwięcej na zmianie skorzystają stacje TVP i Trwam.

d3z8zya

Zdaniem Dyrektor Departamentu Prawnego UKE Iwony Różyk-Rozbickiej takie zmiany w ustawie prowadzą do bałaganu i przerzucania odpowiedzialności za rekompensaty na organ, który nie powinien się tym zajmować. Doprowadzi to do nieścisłości, a same rekompensaty ze względu na przepisy prawne mogą wymagać weryfikacji z Komisją Europejską.

Zobacz też: Polsce grozi paraliż telekomunikacyjny. Wdrażanie 5G jest kluczowe

Kiedy 5G będzie dostępne w Polsce?

Prace nad tzw. megaustawą trwają i w przyszłym tygodniu ma się nią zająć już Senat. Niestety nie oznacza to, że pasmo 700 MHz będzie dystrybuowane wśród popularnych operatorów komórkowych. Szybkie prace nad ustawą mogą wynikać z tego, że Rząd chce, by UKE zaczął zmieniać nadawcom rezerwacje, tak by nie zakłócać sieci 5G w Niemczech i na Słowacji.

d3z8zya

Podziel się opinią

Share
d3z8zya
d3z8zya
Więcej tematów