Trwa ładowanie...
d217fjb

Zmiany klimatu. Poziom wód morskich i oceanicznych może wzrosnąć nawet o metr do końca stulecia

Analizy przeprowadzone przez stu specjalistów wykazały, że poziom wód rośnie szybciej, niż do tej pory przypuszczaliśmy. Nowe przewidywania naukowców sugerują, że do końca stulecia zwiększy się on aż o metr. To oczywiście element procesu zmian klimatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie satelitarne północno-zachodniej części Grenlandii. Pituffik, Grenlandia, 12.08.2019 r.
Zdjęcie satelitarne północno-zachodniej części Grenlandii. Pituffik, Grenlandia, 12.08.2019 r. (Getty Images)
d217fjb

Analizy wykonane zostały z wykorzystaniem nowej wiedzy o topnieniu lodu polarnego oraz stopniu wpływu naszych działań na klimat. Badacze doszli do wniosku, że miasta znajdujące się na wybrzeżu będą musiały przygotować się na poważne problemy wcześniej, niż przewidywało to ONZ.

Biorąc pod uwagę najgorszy scenariusz, czyli podwyższenie średniej globalnej temperatury o 4,5 stopnia Celsjusza w stosunku do epoki przed industrializacją, badacze oszacowali wzrost poziomu wód od 0.6 do 1.3 metra. Spowoduje to pochłonięcie terenów zamieszkałych przez miliony ludzi.

Dodatkowo do 2300 roku, jakkolwiek by to odlegle nie brzmiało, poziom wód ma wzrosnąć aż o 5 metrów.

d217fjb

Dla kontrastu – jeśli ludzie zetną emisję gazów cieplarnianych tak, że globalna średnia temperatura wzrośnie tylko o 2 stopnie, poziom wód zwiększyłby się o ok. pół metra w stosunku do obecnego.

Czytaj też: Zmiany klimatu coraz bardziej odczuwalne. Może czekać nas największa susza od 100 lat

Coraz więcej powodów do zmartwień

Przewidywania dla obu scenariuszy są w tym przypadku bardziej pesymistyczne niż te autorstwa ONZ z powodu różnic w podejściu opracowywania raportów. Analizy IPCC (ciało doradcze ONZ) opierają się głównie na konsensusie między naukowymi grupami roboczymi, które mają tendencję do sporządzania stosunkowo ostrożnych szacunków.

d217fjb

Natomiast nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie Climate and Atmospheric Science, zsumowało analizy 106 naukowców, którzy zostali wybrani, ponieważ opublikowali co najmniej sześć recenzowanych prac na ten temat w najważniejszych czasopismach naukowych.

Mniej optymistyczne szacunki są spowodowane rosnącym zaniepokojeniem procesem topnienia dwóch największych pokryw lodowych na świecie - Antarktydy i Grenlandii.

Źródło: The Guardian

Czytaj też: Koronawirus wpędził nas w gigantyczny kryzys. I może rozpędzić jeszcze inny – dużo większy

d217fjb

Podziel się opinią

Share

d217fjb

d217fjb
Więcej tematów