Zjednoczone Emiraty Arabskie ruszają na Marsa. Oglądaj start misji [Wideo]

Zjednoczone Emiraty Arabskie ruszają na Marsa. Oglądaj start misji [Wideo]

Zjednoczone Emiraty Arabskie ruszają na Marsa. Oglądaj start misji [Wideo]
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
14.07.2020 08:47, aktualizacja: 16.07.2020 15:09

14 lipca rozpocznie się pierwsza misja międzyplanetarna, w którą zaangażowane są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Sonda Hope wyruszy, by stworzyć najdokładniejszy do tej pory obraz Marsa. Zobaczcie relację ze startu.

Aktualizacja: Lot przełożono na piątek, 16 lipca ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Będziemy was informować na bieżąco o kolejnych zmianach.

Już dziś Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczną swoją pierwszą misję na inną planetę. Za cel został obrany Mars, na który poleci sonda Hope. Jej zadaniem będzie m.in. monitorowanie interakcji atmosfery z wiatrem słonecznym czy śledzenie utraty wodoru i tlenu. Sporządzi również globalną mapę klimatu planety na cały marsjański rok.

Będzie to pierwsze tak dokładne badanie Czerwonej Planety i jak przyznała Sarah Al Amiri, kierowniczka ds. nauki w misji i minister nauki zaawansowanej ZEA: "po raz pierwszy będziemy w stanie objąć całego Marsa, o każdej porze dnia i przez cały marsjański rok".

Misja Hope rozpocznie się już dziś - 14 lipca o godz. 20:00 z kosmicznego centrum Tenaghashima w Japonii. Transmisję ze startu będzie można obejrzeć poniżej:

Sonda Hoper Zjednoczonych Emiratów Arabskich

- Zjednoczone Emiraty Arabskie przyczynią się do lepszego zrozumienia Marsa. Nie tylko pod kątem zaprezentowanych nowych technologii, ale również wniosą duży wkład swoją wiedzą - skomentował Richard Zurek, główny naukowiec z Biura Programowego Mars w NASA Jet Propulsion Laboratory.

Hope to jedna z trzech misji, które mają wystartować na Marsa jeszcze w lipcu tego roku. Najlepiej znaną z nich jest misja Perseverance NASA, która ma wystartować 30 lipca. Chiny również przygotowują się do wypuszczenia łazika wraz z własnym orbitującym wokół niego statkiem kosmicznym jeszcze w tym miesiącu.

Wszystkie starty muszą odbyć się na przestrzeni miesiąca ze względu bliskość orbit Ziemi i Marsa. Jeżeli agencje kosmiczne stracą tę szansę, to kolejne próby będą mogły mieć miejsce dopiero w 2022 roku. Jeśli jednak dzisiejszy start okaże się sukcesem, Hope dotrze na Marsa w lutym 2021 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)