Trwa ładowanie...

Ziemia. Pole magnetyczne się zmienia - już niedługo możemy odczuć konsekwencje

Nowe badania doprowadziły naukowców do istotnych wniosków w związku z przebiegunowaniem Ziemi. To, że zjawisko występuje regularnie, wiadomo było od dawna, jednak najnowsze odkrycie zaskoczyło badaczy.
Share
Pole magnetyczne Ziemi zmienia się - niektórzy naukowcy uważają, że możemy niedługo doświadczyć przebiegunowania
Pole magnetyczne Ziemi zmienia się - niektórzy naukowcy uważają, że możemy niedługo doświadczyć przebiegunowania Źródło: NASA
d3gwusa

Zgodnie z posiadaną obecnie wiedzą ziemskie pole magnetyczne odwraca się co kilkaset tysięcy lat. Ziemia w swojej historii doświadczyła tego wielokrotnie, ale badania w tej dziedzinie są bardzo młode. Istotne jest to, że naukowcy spodziewają się, że kolejne przebiegunowanie magnetyczne może nastąpić niebawem.

Zobacz też: Naukowcy zaobserwowali nowe zjawisko. Zaprzeczyło poprzednim teoriom

Ostatnia zmiana pola magnetycznego biegunów Ziemi miała miejsce ok. 770 tys. lat temu. Jak wynika z najnowszych badań, prowadzonych przez geologa Brada Singera z Uniwersytetu Wisconsin w Madison i jego zespół, proces trwał znacznie dłużej niż początkowo zakładano. Przebiegunowanie Ziemi mogło trwać co najmniej 22 tys. lat - wcześniej uważano, że zmiana biegunów magnetycznych trwała zaledwie kilkadziesiąt lat.

d3gwusa

Singer wraz z zespołem poddali analizie przepływy lawy, osady oceaniczne i rdzenie lodowe Antarktydy oraz połączyli to z odczytami magnetycznymi i datowaniem radioizotopowych próbek lawy. Tym sposobem starali się odtworzyć pole magnetyczne Ziemi na przestrzeni ok. 70 tys. lat, koncentrując się na przebiegunowaniu Brunhes-Matuyama.

Zobacz też: Naukowcy odtworzyli badane od lat zjawisko z wnętrza Ziemi

Badania wykazały, że sam proces trwał ok. 4 miesięcy, ale był poprzedzony długim okresem niestabilności, który trwał ok. 18 tys. lat. Dane potwierdziły dodatkowe odczyty z dna morskiego i rdzeni lodowych zawierających beryl. Większa ilość berylu jest wynikiem zwiększonego promieniowania, które dochodzi na Ziemię przez osłabioną przebiegunowywaniem atmosferę

d3gwusa

Część naukowców zauważa, że zmiany w polu magnetycznym Ziemi już zachodzą. Powoli ulega ono osłabieniu i przemieszcza się, co jest elementem poprzedzającym zmianę biegunów magnetycznych planety. Chociaż wciąż brakuje nam dokładnych informacji, by przewidzieć, jak długi i kiedy faktycznie mogłoby nastąpić przebiegunowanie planety, to niewątpliwie oznaczałoby to chaos dla naszej cywilizacji.

d3gwusa

Podziel się opinią

Share
d3gwusa
d3gwusa
Więcej tematów