ycipk-2p8sct

Pole magnetyczne znacznie przyśpieszyło. Zmiany odczujecie nawet w smartfonach

Pole magnetyczne Ziemi ciągle się porusza, a wraz z tym ruchem zmieniają się jego bieguny. Zaledwie 20 lat temu ruch ten wynosił około 15 km w ciągu roku, a dziś ta prędkość wzrosła do 55 km. Wraz z tym zjawiskiem, zaczęły się dziać dziwne rzeczy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zmiany możemy odczuć nawet w życiu codziennym
Zmiany możemy odczuć nawet w życiu codziennym (PAP/EPA, Fot: MARTIAL TREZZINI)
ycipk-2p8sct

Amerykańscy naukowcy z Państwowego Centrum Badania Środowiska już rok temu poinformowali o wykryciu nagłych i bardzo dziwnych zmian w Ziemskim polu magnetycznym. Nawiązując do niego 4 lutego opublikowali kolejny raport, w którym opisują skutki niezrozumiałych ruchów.

Zmiany magnetyczne doprowadziły do błędnego wskazywania północy przez niektóre urządzenia. Chodzi tu o sprzęt, którego działanie opiera się na kompasie magnetycznym. A więc między innymi smartfony, samoloty czy pojazdy wojskowe.

Biegun pola magnetycznego przemieszcza się od lat, ale niedawno dramatycznie przyśpieszył.

ycipk-2p8sct
Wikimedia Commons CC BY
Podziel się

Pole magnetyczne a Mapy Google'a

Ale spokojnie. Zmiany w polu magnetycznym nie wpływają na jakość korzystania z aplikacji opartych na systemie GPS. A więc wszystkie aplikacje takie jak Mapy Google czy Janosik nie mają problemów z odczytaniem właściwiej lokalizacji.

Czytaj też: Szwedzcy naukowcy: Smok Wawelski istniał naprawdę. Mają na to dowody

ycipk-2p8sct

Gorzej w przypadku próby skorzystania z kompasu magnetycznego, lub aplikacji na smartfona, które opierają się na jego działaniu. Szczególny problem mają marynarze, którzy podróżują w rejonach arktycznych, czyli bliżej północnego bieguna Ziemi.

Naukowcy znają potencjalnego winowajcę tych zniekształceń magnetycznych. Prawdopodobnie to wina turbulencji zachodzących w płynnej części jądra planety. Niestety, ludzie nie mają na nie żadnego wpływu, i jedyne co możemy zrobić, to obserwować i rejestrować wszelkie zmiany.

Zobacz także: Mapy Google z wyczekiwaną funkcją. Nawigacja pokaże ograniczenia prędkości – testy już trwają

Źródło: Engadget

ycipk-2p8sct

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2p8sct

ycipk-2p8sct
ycipk-2p8sct