Trwa ładowanie...
d3gs59v

Ziemia ma drugi księżyc. Niesamowite odkrycie polskiego astronoma

Astronomowie z Catalina Sky Survey w Tuscon w Arizonie zauważyli, że wokół Ziemi krążą dwa księżyce. Jeden z nich to naturalny satelita naszego globu, a drugi to tymczasowym mini księżyc o nazwie 2020 CD3. Jednym z jego odkrywców był Kacper Wierzchoś – polski astronom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ziemia ma drugi księżyc.
Ziemia ma drugi księżyc. (East News, Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)
d3gs59v

Astronomowie zauważyli nietypowy obiektu już 15 lutego. Musieli jednak wykonać jeszcze kilka dodatkowych obserwacji, aby upewnić się, że to na pewno drugi księżyc.

Drugi księżyc

Wielkość 2020 CD3 można porównać do samochodu. Jest on asteroidą o średnicy od 1,9 do 3,5 metra. Naukowcy są zdania, że krąży wokół naszej planety od 3 lat i jest tymczasowy. Oznacza to, że już wkrótce zniknie. Jest to związane z nieregularnością orbity drugiego księżyca. Według astronomów księżyc uwolni się od ziemskiej grawitacji za kilka miesięcy.

Odkrycie drugiego księżyca jest niewątpliwym sukcesem. Naukowcy obawiają się jednak, że zbyt późno odkryli 2020 CD3 i nie zdążą dokładnie go zbadać.

To nie pierwszy raz

Pojawienie się 2020 CD3 nie jest niczym nowym. Podobne zjawisko zaobserwowano 14 lat temu. Wówczas w polu ziemskiej grawitacji znajdowała się asteroida RH 120. Pełniła rolę drugiego księżyca przez rok. Zdaniem ekspertów takich sytuacji mogło być znacznie więcej.

d3gs59v

Podziel się opinią

Share
d3gs59v
d3gs59v
Więcej tematów