Trwa ładowanie...
d4m04a7

Księżyc - nowe wyniki badań skał księżycowych zaskoczyły naukowców

Jak wynika z najnowszych badań skał księżycowych pozyskanych podczas misji Apollo, Księżyc może być starszy niż dotychczas sądzono. Naukowcy mogli dotychczas mylić się o ponad 100 mln lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najnowsze badania naukowców sugerują, że Księżyc jest znacznie starszy niż sądzono
Najnowsze badania naukowców sugerują, że Księżyc jest znacznie starszy niż sądzono (Wikimedia Commons CC BY)
d4m04a7

Według najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców pod przewodnictwem badaczy z Uniwersytetu w Kolonii w Niemczech, Księżyc mógł powstać już 50 mln lat po powstaniu Układu Słonecznego. Dotychczas sądzono, że nasz naturalny satelita powstał 150 mln lat po narodzinach Układu Słonecznego.

Naukowcy opracowali nową teorię po ponownym przeanalizowaniu próbek skał przywiezionych przez astronautów Apollo około 50 lat temu. Mimo tego że tego typu badania prowadzone były już kilkukrotnie, to nowe technologie pozwalają zyskać większą dokładność w przypadku tak odległych dat.

d4m04a7

Naukowcy zajmujący się nowymi badaniami skupili się na oceanie magmy, który pokrył Księżyc wkrótce po uformowaniu się naszego naturalnego satelity. Z biegiem czasu ochłodziła się ona, przekształcając się w ciemniejsze bazaltowe regiony, które wciąż można zobaczyć na Księżycu. Naukowcy zmierzyli właściwości trzech rzadkich pierwiastków w występujących w próbkach: hafnu, uranu i wolframu.

Zobacz też: Woda na Księżycu. Może być łatwiejsza do wydobycia

Te trzy elementy działają jak rodzaj kosmicznego zegara, ponieważ są radioaktywne i rozpadają się na inne elementy w przewidywalnym tempie. Naukowcy mogą oprzeć analizy na tym, jak długo trwa rozpad połowy próbki pierwiastka promieniotwórczego (okres półtrwania pierwiastka) i obliczyć wiek skał. Ten proces działa na każdym skalistym ciele, co pomogło także ustalić naukowcom, że jądro Ziemi przecieka.

d4m04a7

Na Księżycu izotop zwany hafnem-182 rozpadł, aby wytworzyć izotop znany jako wolfram-182. Rozpad ten był szczególnie szybki tylko przez pierwsze 70 mln lat Układu Słonecznego, co wynika z badań naukowców z Niemiec. Nowe badania skał Apollo, w połączeniu ze świeżymi eksperymentami laboratoryjnymi, sugerują, że księżyc zaczął się zestalać 50 mln lat po utworzeniu Układu Słonecznego, a nie 150 mln jak wcześniej sądzono.

Wyniki badań ukazały się w tym tygodniu na stronie Nature.

Zobacz także: Zobacz cały cykl Księżyca na jednym zdjęciu

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d4m04a7

d4m04a7
d4m04a7