Zgubiony dowód osobisty - co robić? Najłatwiej zgłosić to online

Od początku wakacji do dziś ponad 2 tysiące osób zgłosiło utratę dowodu osobistego. Zgubiony dowód osobisty to poważny problem, ale na szczęście nowe rozwiązania pozwalają sprawniej poradzić sobie z problemem.

Zgubiony dowód osobisty - co robić? Najłatwiej zgłosić to online
Źródło zdjęć: © Fotolia

18.07.2019 09:10

Zgubiony dowód osobisty to nie powód do żartów i często wiąże się dla nas z dużym stresem. Jeśli wpadnie w niepowołane ręce, może nam przysporzyć sporo kłopotów. Nie raz mogliśmy słyszeć o sytuacjach, w których ktoś wziął pożyczkę na skradziony dowód osobisty.
Jednak pierwszą ważną kwestią jest to, że jako obywatele musimy mieć dowód osobisty. To szczególnie ważne w okresie wakacji, kiedy podróżujemy za graniczę (do wielu krajów europejskich), a dowód zastępuje nam paszport.

Zgubione dowód osobisty – co zrobić?

Zawsze należy być uważnym i starać się pilnować dowodu osobistego, jeśli jednak dojdzie do niespodziewanego i dowód osobisty zostanie zniszczony lub zginie, musimy szybko to zgłosić.

– Najwygodniejszym i najszybszym sposobem załatwienia tej sprawy jest zgłoszenie online. Dzięki tej e-usłudze, zgłosimy utratę dowodu z dowolnego miejsca, choćby na wakacjach. Wszystko zajmie nam kilka minut – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak zgłosić zgubienie dowodu online?

Aby zgłosić zgubiony dowód drogą internetową najpierw musimy mieć Profil Zaufany, który szybko założymy za pośrednictwem bankowości internetowej lub na stronie www.pz.gov.pl.

Zgłoszenie zagubienia lub zniszczenia tradycyjnego dowodu osobistego:

  • Na stronie www.obywatel.gov.pl wybierz e-usługę "Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego – unieważnij dowód".
  • Kliknij przycisk "Wyślij zgłoszenie".
  • Zaloguj się "Profilem Zaufanym" i wybierz odpowiedni typ zgłoszenia..
  • Jeśli zgłaszasz uszkodzenie – będziesz musiał też zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.
  • Kliknij przycisk "Unieważnij dowód" i potwierdź działanie wpisując kod SMS, który przyjdzie na numer podany przy zakładaniu Profilu Zaufanego.

Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika, dlatego dokument zostanie unieważniony od razu w momencie wysłania zgłoszenia.

- Warto też zajrzeć na swoją skrzynkę ePUAP. To na nią dostaniemy zaświadczenie o zgłoszeniu utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego. Zaświadczenie może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące. Dlatego nie warto czekać ze złożeniem wniosku o nowy dokument. Można to załatwić od ręki, także przez Internet – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Zawieszenie e-dowodu:

  • Posiadacze e-dowodu w wypadku zgubienia dokumentu mogą go zawiesić na okres 14 dni.
  • Jeśli po tym czasie nie cofniemy zawieszenia – dokument zostanie unieważniony.

Proces zawieszenia lub cofnięcia czynności przebiega niemal identycznie, jak w przypadku tradycyjnego dowodu, z tą różnicą, że wybieramy opcję "Zawieś e-dowód lub Cofnij zawieszenie e-dowodu".

Wraz z e-dowodem – jeśli aktywowałeś warstwę elektroniczną dokumentu - zawieszone zostają wszystkie wgrane w niego certyfikaty. Nie możesz w tym czasie używać e-dowodu. W tym przypadku również cały proces przebiega automatycznie. Potwierdzenie zawieszenia e-dowodu lub unieważnienia dowodu otrzymamy na skrzynkę ePUAP.

Warto przypomnieć, że po zgubieniu lub zniszczeniu dowodu osobistego, naszym obowiązkiem jest wyrobienie nowego dokumentu jak najszybciej.

wiadomościprofil zaufanydowód osobisty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)