e‑Dowód – gdzie i jak złożyć wniosek

e-Dowód – gdzie i jak złożyć wniosek
Źródło zdjęć: © Ministerstwo Cyfryzacji
Bolesław Breczko

04.03.2019 12:39, aktual.: 04.03.2019 15:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wszyscy, którzy złożą wniosek o nowy dowód osobisty dostaną e-dowód, czyli dokument z warstwą elektroniczną. Poniżej wyjaśniamy, jak można o niego wnioskować.

Wniosek możesz złożyć przez internet lub w urzędzie. Składając wniosek – pamiętaj, aby go prawidłowo uzupełnić. Przede wszystkim sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu. Jeśli Twoje zdjęcie będzie nieprawidłowe, urząd wezwie cię do uzupełnienia wniosku (dostarczenia nowego zdjęcia).

Jak założyć profil zaufany przez internet?

Wniosek o nowy dowód osobisty możesz złożyć przez internet. Wymagane jest do tego posiadanie profilu zaufanego. Jeśli go nie masz, też nie jest to problemem o ile korzystasz z bankowości internetowej. Za pośrednictwem swojego banku szybko możesz założyć profil zaufany. Możesz to zrobić na stronie obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany.

Jak złożyć wniosek o e-dowód przez internet?

Aby złożyć wniosek o e-dowód przez internet przejdź na stronę obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/dowod-osobisty-wniosek-o-dowod#scenariusz-przez-internet i zaloguj się używając swojego profilu zaufanego. Następnie postępuj zgodnie z wskazówkami. Pamiętaj, aby odpowiednio wypełnić wniosek i zwróć uwagę, aby wysłać odpowiednie zdjęcie.Jeśli nie będzie spełniało wymogów, urząd wezwie cię do uzupełnienia wniosku.

Jeśli chcesz wiedzieć, czy urząd wezwał Cię do uzupełnienia wniosku, a nie sprawdzasz regularnie swojej skrzynki na ePUAP, możesz dostać powiadomienie także na swoją prywatną skrzynkę e-mail. Wymaga to zmian w ustawieniach skrzynki na ePUAP. To nic trudnego.

Oto jak to zrobić:

  • Zaloguj się na swoje konto na ePUAP.
  • Wejdź w "Moja skrzynka" (prawy górny róg ekranu).
  • W pasku po lewej stronie wybierz "Operacje". Kliknij.
  • Wybierz "Ustawienia". Kliknij.
  • Na środku okienka, które Ci się wyświetliło, widzisz opcję "Powiadomienia mailowe". Wśród możliwych opcji otrzymywania powiadomień - zaznacz "zawsze". Zapisz zmiany.

– Korzystanie z warstwy elektronicznej nie będzie obowiązkowe. Mimo to zachęcamy, aby korzystać z tej możliwości – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Wraz z nowym dowodem pojawią się nowe e-usługi. Wnioski o e-dowód będzie można składać online i w dowolnym urzędzie gminy. Sam wniosek o dowód nieco się zmieni, ten elektroniczny będzie jeszcze prostszy niż dotychczas – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Ważne dowody nie wymagają wymiany. Możliwość składania wniosków o dowód przez Internet to coraz bardziej popularna e-usługa. Do tej pory z tej możliwości skorzystało niemal 180 tysięcy osób.

Więcej o e-dowodzie na edowod.gov.pl

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)