Zestresowane rośliny wydają dźwięki. Nowe badania zaskakują

Zestresowane rośliny wydają dźwięki. Nowe badania zaskakują

Zestresowane rośliny wydają dźwięki. Nowe badania zaskakują
Źródło zdjęć: © East News | Wojciech Strozyk/REPORTER
Karolina Modzelewska
16.12.2019 08:53, aktualizacja: 16.12.2019 10:17

Naukowcy zauważyli, że rośliny z odciętymi łodygami lub pozbawione wody wydają więcej dźwięków. Ich zdaniem fakt, że rośliny nie posiadają ludzkich narządów zmysłów, nie oznacza, że nie są w stanie przeżywać stresu i wyrażać go "krzykiem".

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie umieścili mikrofony wykrywające częstotliwości ultradźwięków w odległości kilku centymetrów od pomidorów i roślin tytoniowych.

Stresujące zdarzenia

Niektóre z roślin były pozbawione wody, a innym celowo odcięto łodygi. W normalnych warunkach rośliny od czasu do czasu wydawały pojedyncze dźwięki. Gdy zostały poddane bodźcom wywołującym stres, ilość dźwięków znacznie wzrosła. W przypadku roślin tytoniu było to 15 dźwięków w ciągu godziny od odcięcia łodyg, a w przypadku pomidorów aż 25 dźwięków.

Rośliny tytoniu, które nie dostawały wody przez dziesięć dni, emitowały 11 dźwięków w ciągu godziny a bardziej wrażliwe pomidory aż 35 dźwięków.

Analiza nagrań

Badacze zgromadzili zebrany materiał dźwiękowy i poddali go dokładnej analizie. W tym celu wykorzystali specjalny model, pozwalający ustalić, czy rośliny wydawały dźwięki z powodu suchości lub uszkodzeń fizycznych, czy były to "normalne" odgłosy.

- Rośliny, które odczuwają stres, wykazują zmienione fenotypy, zmienia się ich kolor, zapach i kształt – zaznaczają naukowcy. Ich zdaniem wydawane dźwięki mogą wpływać na funkcjonowanie zwierząt, innych roślin, a nawet ludzi.

Lepsze zrozumienie zachowań roślin może mieć istotny wpływ na rolnictwo. Wydawane przez nie dźwięki ułatwią ich właściwe nawadnianie, a także pozwolą na lepsze zrozumienie interakcji roślin ze środowiskiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)