"Zegar Zagłady" wciąż tyka. Sekundy dzielą nas od katastrofy

"Zegar Zagłady" to symboliczne urządzenie - zdjęcie ilustracyjne
"Zegar Zagłady" to symboliczne urządzenie - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Unsplash
oprac. KMO

16.11.2023 17:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wskazówki "Zegara Zagłady" są coraz bliżej symbolicznej północy, co oznacza, że ludzkość zbliża się do samozagłady i momentu, w którym Ziemia nie będzie nadawała się do mieszkania. W 2023 roku, wskazówki tego zegara zostały przesunięte o 10 sekund. Oznacza to, że do symbolicznej północy zostało tylko 90 sekund.

Prof. Rod Thornton z King's College London na łamach serwisu The Conversation przypomina o tykającym "Zegarze Zagłady", czyli symbolicznym urządzeniu, które ma ostrzegać świat o bliskości katastrofy.

"Zegar Zagłady" przypomina o zagrożeniach dla ludzkości

Co roku, specjalna rada organizacji non-profit zajmującej się nauką i globalnym bezpieczeństwem The Bulletin of the Atomic Scientists, przy wsparciu Rady Sponsorów, w której skład wchodzi 10 laureatów Nagrody Nobla, decyduje o zmianie położenia wskazówek "Zegara Zagłady". W 2023 r. podjęto decyzję o przesunięciu wskazówek o 10 sekund do przodu, co oznacza, że zegar wskazuje teraz 90 sekund do północy. Jest to godzina "najbliżej globalnej katastrofy w historii". Od 2020 r., zegar był ustawiony na 100 sekund do północy, a najdalej, bo aż 17 minut od północy, znajdował się w 1991 r., po złagodzeniu napięcia między byłym Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi.

The Bulletin of the Atomic Scientists na swojej stronie internetowej wyjaśnia, że wskazówki przesunięto "głównie (choć nie wyłącznie) z powodu narastających niebezpieczeństw wojny w Ukrainie" oraz zwiększonego ryzyka eskalacji nuklearnej. Inne czynniki, które wpłynęły na decyzje ekspertów, to kryzys klimatyczny (w tym rosnąca emisja dwutlenku węgla i nasilenie ekstremalnych zjawisk pogodowych), zagrożenia biologiczne (takie jak niszczycielskie pandemie jak COVID-19, czy wypadki w laboratoriach), dezinformacja oraz ryzyko związane z rozwojem technologii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zegar Zagłady został ustawiony na 90 sekund do północy, głównie z powodu inwazji Rosji na Ukrainę i zwiększonego ryzyka eskalacji nuklearnej. Na nowy czas Zegara miały również wpływ utrzymujące się zagrożenia związane z kryzysem klimatycznym oraz załamanie się światowych norm i instytucji potrzebnych do złagodzenia ryzyka związanego z postępującymi technologiami i zagrożeniami biologicznymi, takimi jak COVID-19.

The Bulletin of the Atomic Scientists

"Zegar Zagłady" powstał w 1947 r. za sprawą The Bulletin of the Atomic Scientists, organizację założoną w 1945 r. przez Alberta Einsteina, J. Roberta Oppenheimera, Eugene'a Rabinowicha i naukowców z University of Chicago, którzy pomogli opracować pierwszą broń atomową w ramach Projektu Manhattan. Naukowcy mieli świadomość, jaką wagę posiada ich dzieło, dlatego uważali, że "nie mogą pozostać obojętni na konsekwencje swojej pracy". W związku z tym postanowili informować opinię publiczną i głównych decydentów o zagrożeniach dla ludzkości ze strony człowieka. Na początku swojego istnienia zegar wskazywał siedem minut do północy.

Żyjemy w czasach bezprecedensowego zagrożenia, a czas Zegara Zagłady odzwierciedla tę rzeczywistość. 90 sekund do północy to najbliższa godzina, jaką Zegar kiedykolwiek wskazywał na północ, a nasi eksperci nie podjęli tej decyzji lekko. Rząd USA, jego sojusznicy z NATO i Ukraina dysponują wieloma kanałami dialogu; wzywamy przywódców do zbadania wszystkich z nich w jak najpełniejszy sposób, aby cofnąć czas.

Rachel Bronsonprezes i dyrektor generalny The Bulletin of the Atomic Scientists

Eksperci z The Bulletin of the Atomic Scientists apelują do najważniejszych decydentów współczesnego świata, aby podjęli działania, które pozwolą cofnąć wskazówki "Zegara Zagłady". W tym roku, oświadczenie o czasie "do samozagłady" po raz pierwszy w historii opublikowano w języku rosyjskim i ukraińskim, a nie tylko po angielsku, co podkreśla globalny charakter tego zagrożenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także